Na co zwrócić uwagę wybierając znicz?

Wizyta na cmentarzu wiążę się zazwyczaj z zostawieniem na grobie znicza. Jest to głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i wiąże się nie tylko z obrządkiem religijnym, ponieważ znicze stawiane są również na grobach osób niewierzących. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli, które bez problemu można dopasować do różnych okazji, zależnie od tego w jakim okresie są wykorzystywane oraz na czyim grobie się ich używa. Jak odpowiednio dobrać znicz? W tym artykule przybliżymy ofertę dostępnych na rynku zniczy, zależnie od tego, przy jakiej okazji mogą być wykorzystywane. 

Jakie rodzaje zniczy można znaleźć w ofertach sklepów?

Poszukując zniczy na różne okazje, wybierać można spośród różnych modeli, przygotowanych w różnych technologiach oraz wykonanych z różnych materiałów. Do najczęściej występujących zniczy zaliczyć można:

  • Klasyczne znicze szklane,
  • Znicze artystyczne,
  • Znicze ceramiczne,
  • Znicze plastikowe,
  • Znicze nowoczesne.

Każda z tych kategorii posiada również różne odmiany, pozwalające na dokładne dopasowanie ich do konkretnej okazji oraz tego, na czyim grobie zostaną wykorzystane. Warto dokładnie przemyśleć zakup, by nie prezentowały się zbyt krzykliwie, ale wyróżniały się na tle innych.

Jakie znicze aktualnie są najbardziej okazałe?

Osoby szukające rozwiązań, które umożliwią wyróżnienie się pośród wielu podobnych, powinny zdecydować się na wykorzystanie zniczy artystycznych. Cechują się one bardzo często bogatymi zdobieniami lub nietypowym kształtem. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały, od szkła po metal. Do kategorii zniczy artystycznych wpisują się:

  • Znicze patriotyczne,
  • Ekskluzywne znicze witrażowe,
  • Latarenki i kapliczki,
  • Znicze z metalowymi zdobieniami.

Jaki znicz na uroczystości państwowe?

Znicze bardzo często wykorzystywane są przy różnych okolicznościach związanych ze świętami państwowymi. Stawiane są na grobach poległych żołnierzy oraz bohaterów narodowych. W takim przypadku warto postawić na specjalnie projektowane rozwiązania, kształtem przypominające symbole narodowe, lub przygotowane w narodowych barwach.

Warto sprawdzić ofertę, przedstawiającą znicze patriotyczne, by najlepiej dopasować wybór do okazji. Bardzo popularne są znicze przedstawiające Godło Polski w barwach narodowych, ponieważ pasują idealnie na wszystkie istotne święta państwowe i wyglądają bardzo dobrze ustawione przy pomnikach upamiętniających poległych w obronie ojczyzny.

Jaki znicz dla osoby bliskiej?

Osoby, które straciły osoby najbliższe, bardzo często chcą wyjątkowo uczcić pamięć o nich i szukają rozwiązań, które będą wyjątkowo osobiste. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie bogato zdobionych zniczy witrażowych, które poza posiadaniem bardzo ładnego efektu wizualnego przy zapalonym knocie, dają możliwość sporej personalizacji wyglądu. 

Często wybieranym rozwiązaniem są znicze z grawerem, zawierające imię utraconej osoby, lub specjalną dedykację. Szczególnie często wykorzystywane są one podczas Wszystkich Świętych lub podczas świąt, które obchodził zmarły. Taka forma jest szczególnie osobista i pokazuje duże przywiązanie oraz wyjątkową pamięć o zmarłym.

Jakie znicze wybrać na regularne wizyty przy grobie?

Dla osób, które stawiają znicze często i nie chcą wydawać na nie dużych pieniędzy, zaproponować można klasyczne znicze szklane, pozwalające na wykorzystanie wymiennych wkładów z parafiną. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być klimatycznie wyglądające znicze ceramiczne, w których parafina zalewana jest wprost do ceramicznej formy, w której umieszczony jest gruby knot. Rozwiązanie to nie jest polecany na wietrzne i deszczowe dni, ponieważ nie posiadają one żadnej osłony. 

Tanim rozwiązaniem są też znicze plastikowe, które jednak mogą być łatwo wywrócone przez wiatr, lub przy zastosowaniu nieodpowiedniego wkładu mogą się przepalić.

Jak działają znicze nowoczesne?

Osoby, które nie mają możliwości częstych odwiedzin na grobie, ale chcące, by ich znicz palił się jak najdłużej, mogą się zdecydować na jedno z nowoczesnych rozwiązań. Na stronie https://kamiz24.pl/kategoria-produktu/nowosci/ znaleźć można szeroką ofertę zniczy, które zamiast parafiny i knota posiadają lampkę LED

Modele z zasilaniem bateryjnym potrafią świecić nawet 30 dni, co dla wielu osób będzie wystarczającym czasem. Można też zainwestować w znicz z zasilaniem solarnym, który w dzień ładuje wbudowany akumulatorek, by świecić całą noc. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo trwałe i nie wymaga częstych wymian. Problemem mogą być jedynie zabrudzenia na panelu słonecznym, które ograniczają skuteczność ładowania, skracając ostatecznie czas świecenia.

Jaki kształt zniczy wybrać?

Niezależnie od kategorii zniczy, dostępne są one w różnych kształtach. Bardzo popularnym motywem są wszelkie formy krzyża, jednak dużym nietaktem byłoby umieszczenie takiego na grobie osoby niewierzącej. Z tego też powodu zawsze trzeba dokładnie przemyśleć zakup i wybrać taki kształt, który będzie pasował zarówno do okazji, jak i przekonań, które zmarły posiadał za życia. W końcu pamięć dotyczy nie tylko samego zmarłego, ale też jego osobowości i podejścia do życia.