Czego użyć do wyczyszczenia ekspresu, octu czy odkamieniacza?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez wypicia ulubionej kawy, bardzo chętnie pijemy kawę z ekspresu.

Jeśli na wyświetlaczu zapaliła się kontrolka, ostrzegając, że czas usunąć kamień z ekspresu do kawy, możesz nie mieć pewności, jakiego produktu lub metody użyć. Płukanie urządzenia wodą może usunąć luźne zanieczyszczenia, ale nie wystarczy, aby poradzić sobie z osadzaniem się kamienia spowodowanego twardą wodą.

Czego użyć do wyczyszczenia ekspresu, octu czy odkamieniacza?

Warto wybrać wysokiej jakości odkamieniacz w płynie

Twarda woda ma wyższą zawartość minerałów niż woda miękka. Rozpuszczony wapń, magnez i inne minerały z czasem zaczynają gromadzić się w ekspresie do kawy. Nie zaszkodzi to twojemu zdrowi, ale może wpłynąć na smak kawy i żywotność urządzenia. Ponadto kamień może zacząć blokować otwory i przewody, to właśnie powoduje włączenie wskaźnika o konieczności odkamienienia, jeśli twój ekspres ma taki. W przypadku starszych ekspresów do kawy i tych o mniejszej liczbie funkcji, po prostu poszukaj osadów i pozostałości, które się nagromadziły.

Masz dwie opcje na pozbycie się kamienia z ekspresu do kawy, biały ocet i komercyjny odkamieniacz. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że producent może nie uznać gwarancji, jeśli urządzenie nie było czyszczone dedykowanym odkamieniaczem. Producent może nie uznać roszczenia gwarancyjnego, jeśli zamiast odkamieniacza użyjesz octu, kwasku cytrynowego czy innego środka. Ocet składa się głównie z kwasu octowego i wody. To błędne przekonanie, że ocet to dobry sposób na odkamienianie ekspresu do kawy. Zalecane jest stosowanie odkamieniacza na bazie kwasu cytrynowego lub mlekowego. Użycie octu pozostawi bardzo silny zapach, którego nie da się łatwo wypłukać z urządzenia, poza tym ocet jest zbyt agresywny dla ekspresów.

Odkamieniacz w płynie neff sprawi, że ekspres do kawy będzie działał wydajnie, a kawa będzie smaczna. Nieprawidłowo działający ekspres zacznie wydawać dziwne dźwięki, a czas parzenia kawy się wydłuży, ponieważ nagromadzony kamień może spowodować zakłócenia przepływu wody. Częstotliwość odkamieniania zależy od intensywności użytkowania urządzenia oraz twardości wody na danym obszarze. Większość nowoczesnych ekspresów do kawy ma wskaźnik, który pokaże, kiedy należy usunąć osady z kamienia.