Jak wybrać kominek do mieszkania?

Wybór oryginalnego kominka do mieszkania powinien opierać się nie tylko na jego wyglądzie zewnętrznym, ale również na funkcjonalności i możliwościach technicznych wnętrza, w którym ma się on znajdować. Nie każde mieszkanie umożliwia założenie w nim tradycyjnego kominka opalanego drewnem dlatego warto wziąć pod uwagę również inne możliwości. A tych rynek producentów kominków dostarcza w ostatnich latach naprawdę wiele!

Kominki na drewno kontra nowoczesne kominki gazowe i elektryczne

Absolutnie pierwszy krokiem przy wyborze kominka jest sprawdzenie czy dana nieruchomość ma w ogóle możliwość instalacji kominka tradycyjnego. Jeśli tak, to świetnie! Ale jeśli takiej opcji nie ma lub zwyczajnie nie chcemy donosić codziennie drewna i brudzić mieszkania oparami dymu, kurzu i sadzy, to warto zastanowić się nad nowoczesnymi propozycjami. Do takich należą m.in kominki elektryczne i gazowe, które co do wyglądu można obejrzeć np. na stronie https://just-home.com.pl/kominki-nowoczesne. Tego rodzaju instalacje są doskonałą alternatywą dla kominków klasycznych, a do tego nie brudzą, nie stanowią ryzyka pożaru i można je uruchamiać jednym kliknięciem, bez skomplikowanej procedury rozpalania ognia. W czasach dużej dbałości o środowisko i mody na rozwiązania ekologiczne kominek gazowy lub elektryczny może się okazać o wiele lepszym wyborem.

Kilka praktycznych porad przy wyborze kominka

W momencie kiedy zdecydowaliśmy już o wyborze między tradycyjnym kominkiem na drewno czy węgiel, a kominkiem opartym na czystych źródłach energii, czas przejść do kolejnych istotnych zagadnień. Pierwszym z nim jest forma i kształt kominka oraz funkcja, jaką ma pełnić. Na przykładzie kominków z firmy https://just-home.com.pl możemy tu mówić o typach dekoracyjnych, bez szczególnej roli użytkowej, ale i o kominkach z płaszczem wodnym czy modelach napowietrznych umożliwiających dodatkowe rozprowadzanie ciepła po mieszkaniu. O ile kominek ma nie tylko cieszyć oko, ale również grzać, należy sprawdzić wcześniej szczelność okien i drzwi oraz instalację okołokominkową tak, żeby optymalnie dogrzewała powierzchnię, bez utraty cennej energii. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też kominki zasilane tzw. ekologicznym biopaliwem, które stanowią nietuzinkową ozdobę wnętrze, a do tego bez dymu, sadzy i zapachu umożliwią ogrzewanie przestrzeni mieszkalnej. Ostatnim ważnym krokiem jest upewnienie się co do jakości wykonanej instalacji z kominkiem i sprawdzenie czy montująca ją firma posiada wszelkie zezwolenia do prowadzenia takich prac. Ważne tu będą zarówno właściwe certyfikaty potwierdzające zgodność kominka z obowiązującymi normami krajowymi i unijnymi, co jednoznacznie wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania, jak i dokumenty potwierdzają umiejętności i kompetencje ekipy wykonawczej. Przy ostatecznym wyborze instalatora takiego systemu warto dopytać o pisemną gwarancję na sam kominek oraz na wykonane prace montażowe. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów z używaniem kominka będzie można się starać o jego serwis lub bezpłatne poprawki.