Jak znaleźć więcej wolnego czasu

 

Czas to nasz najważniejszy zasób. W natłoku zajęć i obowiązków zdarza nam się zapomnieć nie tylko o tym, ale też, że w ogóle jest nasz. Tymczasem świadomość własnej przestrzeni i prawdziwa chwila dla siebie to fundamenty naszego zdrowia psychicznego. Etatowy styl pracy i codzienna rutyna utrudniają poczucie panowania nad własną dobą. Jednak wystarczą drobne zmiany, by uzyskać odpowiednią ilość czasu na naładowanie własnych baterii. Wpłynie to pozytywnie na nasz nastrój i poczucie szczęścia, a co ważniejsze, będzie praktyką korzystną dla naszego zdrowia.

 

Jak planować bez planu

 

Lista rzeczy do zrobienia to dobra technika organizacyjna, jednak nie służy każdemu. Czasem mamy w zwyczaju umieszczać w niej za dużo tematów lub sama jej obecność działa na nas blokująco. Bez planowania pracy nie można jednak oczekiwać, że zostanie nam za dużo czasu wolnego. Dobrym rozwiązaniem może okazać się dzielenie dnia na strefy z przypisanymi do nich aktywnościami. Podział taki nigdy nie może być sztywny. Szczególnie, gdy mamy dzieci lub nienormowany czas pracy, co z pewnością wymaga od nas większej elastyczności. Jednak w takich sytuacjach szukajmy przestrzeni, które w naturalny sposób są spokojniejsze. Może być to na przykład poranek przed pracą. Według wielu psychologów wygospodarowanie dłuższej chwili dla siebie rankiem, jeszcze przed pracą, wpływa pozytywnie na nasz nastrój i motywację.

 

Gdy możemy sobie pozwolić na dłuższy moment dla siebie wieczorem, postarajmy się, by nic nam go nie zakłócało. W chwilowym odcięciu się od świata tkwi nieoczywista korzyść. W takim momencie możemy sprawdzić, co tak naprawdę nas ciekawi i jaka aktywność pociąga. Wielu ludzi narzeka na chroniczny brak czasu dla siebie, przy okazji spędzając puste godziny przed telewizorem. Tymczasem warto zaplanować czas na zdrowy i efektywny sen, który przyniesie nam energię na kolejny dzień. W tym celu warto zapoznać się z materiałami na ten temat i przeczytać następujący artykuł o bezsenności.

 

Jak znaleźć więcej wolnego czasu

Trudna sztuka wolności

 

Wygospodarowanie wolnego czasu to jedno, a korzystanie z niego, to zupełnie inna sprawa. Jak wspominaliśmy wcześniej, każdą wolną chwilę mogą nam zająć rozpraszacze i rozrywki, przy których często nie odpoczywamy. 

 

Gdy więc znajdziemy już dla siebie chwilę, warto zastanowić się, jak w tym czasie zadbać o swój komfort. To dobry moment na przemyślenie swojego stylu odpoczynku. Czy to, co robisz teraz, gdy masz czas dla siebie, ładuje twoje baterie? Czy daje ci satysfakcję? Warto pamiętać o tych pytaniach i szczerze sobie na nie odpowiadać.