Decoupage- coś dla miłośników rękodzieła

Własnoręczne zdobienie przedmiotów ponownie staje się popularne. Jedną z najbardziej znanych i najszybciej rozwijających się technik zdobniczych jest decoupage. Elementy udekorowane tą metodą mają niezwykły urok, a sama sztuka nie wymaga zbyt dużego nakładu pieniędzy i jest stosunkowo prosta. To wszystko sprawia, że decoupage skradł serca wielu osób w różnym wieku. Na czym dokładnie polega ta technika zdobnicza? Jak zacząć swoją przygodę z decoupage?

Decoupage- co to takiego?

Uważa się, że sztuka decoupage pochodzi z Syberii. Później przeniosła się do Chin i współcześnie mówi się, że właśnie w tym kraju ma swoje korzenie. Zaletą decoupage jest to, że nie trzeba mieć talentu plastycznego, by stworzyć coś pięknego. Bowiem w tej technice używa się gotowych wzorów z serwetek lub specjalnego papieru, które przykleja się do wcześniej przygotowanej powierzchni. Po przyklejeniu papieru na przedmiot, należy pokryć go kilkoma warstwami lakieru akrylowego. Wtedy zdobienie się utrwali i wizualnie wtopi się w powierzchnię. Na czym można wykonywać decoupage? Możliwości jest naprawdę wiele. Warto oddać się własnej fantazji i dać popis swej kreatywności. Decoupage świetnie sprawdza się na szkle, plastiku, ceramice, porcelanie, czy nawet na tkaninach. Jednak najwięcej osób ozdabia przedmioty z drewna. Mogą to być zarówno meble, jak i niewielkie elementy. Własnoręcznie ozdobione przedmioty mogą stanowić oryginalną dekorację we wnętrzu, czy też spełniać funkcję użytkową. Doskonale nadają się również jako spersonalizowany prezent dla bliskiej osoby. Szeroki wybór wysokiej jakości różnych artykułów z drewna przeznaczonych do decoupage można znaleźć na https://decoupage-drewno.pl.

Jak zacząć przygodę z decoupage?

Jeśli chcemy przekonać się, czy decoupage to coś dla nas, najlepiej zacząć od jakiegoś prostego projektu. Najpierw należy wybrać przedmiot, który chcemy ozdobić. Osoby początkujące mogą zdecydować się na niewielkie pudełko albo skrzynkę z litego drewna. Takie przedmioty mają różne przeznaczenie- służą do przechowywania herbaty i przypraw, na wino, koperty, biżuterię, czy inne drobiazgi. Dużo drewnianych skrzynek do decoupage znajdziemy na https://decoupage-drewno.pl/83-skrzynki-z-drewna.html. Następnie trzeba zastanowić się jaki wzór chcemy stworzyć na naszym przedmiocie. Można wykorzystać serwetki, które już mamy w swojej kolekcji lub za niewielkie pieniądze kupić kilka sztuk z upatrzonym motywem. Bardzo efektownie prezentują się chociażby wzory kwiatowe, przedstawiające znane dzieła sztuki, motywy zwierzęce oraz nawiązujące do stylu retro. Należy zaopatrzyć się również w wodny klej do decoupage, pędzelek z miękkim włosiem, białą farbę akrylową i lakier akrylowy. Takie zakupy starczą nam na długi czas i pozwolą na ozdobienie co najmniej kilku przedmiotów. Wybrane pudełko, skrzynkę, czy inny artykuł należy pokryć farbą jako bazą. Kiedy wyschnie można przejść do dalszych etapów pracy. Wycinamy z serwetki wzór którym chcemy udekorować przedmiot. Odrzucamy spodnie warstwy papieru i pozostawiamy tylko jedną, którą umieszczamy na wybranej powierzchni i z wierzchu pokrywamy klejem. Następnie na całość aplikujemy lakier akrylowy, najlepiej kilka warstw. Nasze dzieło jest gotowe!