Czym czyścić schody zewnętrzne i wewnętrzne z kamienia, płytek i drewna?

Utrzymanie schodów zarówno tych w domu, jak i na zewnątrz w należytej czystości, to nie tylko wymóg estetyczny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji schody będą trwalsze i dłużej zachowają dobry stan techniczny oraz bezpieczeństwo użytkowania. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonano schody, wymagają one użycia innych środków czyszczących i konserwujących.
Schody zewnętrzne najczęściej wykonane są z betonu, kamienia lub płytek. Z kolei we wnętrzach dominują schody drewniane oraz pokryte płytkami. Schody na zewnątrz budynku są oprócz normalnego użytkowania, narażone również na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, mróz, czy intensywne słońce. Oczywiście żadna metoda konserwacji nie zapewni nam wiecznej trwałości schodów, ale możemy znacznie wydłużyć czas ich użytkowania, zanim będzie konieczne wykonanie gruntowniejszego remontu. Sprawdź, jak czyścić schody wewnętrzne i zewnętrze, aby jak najdłużej wyglądały ładnie.

Schody wewnętrzne i zewnętrzne- jakie wybrać?

Schody na zewnątrz budynku powinny być nie tylko estetyczne i dekoracyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i trwałe, ponieważ są ciągle narażone na działanie czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonuje się je z kamienia naturalnego, betonu oraz płytek różnego rodzaju (płytki ceramiczne, gres, płytki klinkierowe). W przypadku pojawienia się wątpliwości co do tego, czy rozważany przez nas rodzaj schodów jest odpowiedni w danej sytuacji, zachęcamy do skontaktowania się z doświadczoną firmą Schody Warszawa, która fachowo doradzi wybór odpowiedniego rodzaju schodów zależnie od sytuacji w której się Państwo znajdują.

Płytki na schody powinny być:

  • antypoślizgowe,
  • odporne na ścieranie
  • klasa czwarta lub piąta,
  • mrozoodporne,
  • o niskiej nasiąkliwości – maksymalnie do 3%.

Coraz większą popularnością cieszą się również drewniane schody zewnętrzne. Jest to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie, a drewno musi zostać specjalnie zakonserwowane i przygotowane, aby było trwałe i sprawdziło się przy intensywnej eksploatacji w zmiennych warunkach.
Z kolei schody wewnętrzne bardzo często są drewniane, ale wiele osób ze względu na łatwość pielęgnacji i trwałość decyduje się także na płytki ceramiczne lub gresowe, oraz dekoracyjne płyty betonowe.

Czym czyścić schody w domu i na zewnątrz budynku?

To, w jaki sposób pielęgnować schody zależy od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rozwiązaniom.

Schody drewniane
Wymagają one znacznie częstszego mycia niż schody z kamienia czy płytek, ponieważ drewno łatwiej ulega zabrudzeniu. Pamiętajmy, że im lepiej obrobione i zaimpregnowane drewno przeznaczone na budowę schodów- zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, tym łatwiejsza ich pielęgnacja i większa trwałość i odporność na zniszczenie.
Impregnację schodów należy powtarzać co kilka lat. Można do tego celu użyć takich środków jak:

  • oleje różnego rodzaju,
  • bejca,
  • lakier,
  • specjalistyczne impregnaty, które działają również biobójczo, zapobiegając pleśnieniu drewna.

Środki te wnikają głęboko w drewno, wzmacniając jego strukturę i czynią je bardziej odpornymi na zawilgocenia, zarysowania i zabrudzenia.

Do czyszczenia schodów drewnianych nie powinniśmy używać żadnych ostrych szczotek na przykład drucianych ani agresywnych środków czyszczących na bazie kwasów, ponieważ możemy nimi zniszczyć drewno.
Najlepiej użyć po prostu ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do mycia powierzchni drewnianych i zwykłego miękkiego mopa. Trudniejsze zabrudzenia możemy usunąć miękką szczoteczką do rąk.
Jeśli nasze drewniane schody są lakierowane, nigdy nie stosujmy na nie preparatów nabłyszczających, ponieważ spowoduje to, że ich powierzchnia stanie się bardzo śliska, a schody niebezpieczne w użytkowaniu.

Schody kamienne
Do czyszczenia schodów kamiennych najlepiej używać:

  • miękkiego mopa,
  • ścierek różnego rodzaju,
  • miękkich szczotek,
  • gąbki z delikatnie szorstką powierzchnią w przypadku trudniejszych zabrudzeń.

Najlepiej do ich mycia stosować specjalistyczne płyny do czyszczenia powierzchni kamiennych, ale świetnie sprawdzi się również zwykły płyn do naczyń, a także szare mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie.
Pamiętajmy, że kamień często ma porowatą podatną na zabrudzenia powierzchnię, dlatego wszelkie plamy z kamiennych schodów należy zmywać na bieżąco, najlepiej od razu, gdy się pojawią. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do powstania trwałych przebarwień, które ciężko będzie usunąć. Nie zostawimy nigdy na kamiennych schodach na przykład opadłych liści, elementów trawy, czy piasku, które mogą spowodować zniszczenie ich powierzchni.

Schody z płytek
Tego rodzaju schody należą do najpopularniejszych na zewnątrz budynków, choć bardzo często ze względu na swój praktyczny charakter spotykane są również wewnątrz.
Jeśli schody wykonane są z płytek ceramicznych lub gresu, to ich czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy raz na kilka dni po prostu umyć je mopem z dodatkiem uniwersalnego płynu i dokładnie spłukać wodą.
Natomiast jeśli są to płytki marmurowe, granitowe lub z piaskowca, wówczas ich powierzchnia jest porowata i konieczne jest ich dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem brudu w strukturę materiału. Dlatego najpierw myjemy takie schody delikatnym płynem na przykład do naczyń lub roztworem szarego mydła, następnie wycieramy do sucha i impregnujemy specjalnym impregnatem lub pastą polerską.

Pamiętajmy, aby nigdy do mycia żadnych schodów nie używać ostrych żrących środków. Niestety niekiedy dobrym pomysłem wydaje nam się umycie bardzo zabrudzonych schodów przykładowo płynem do czyszczenia toalet. Niestety nie jest to dobry pomysł. Jest to zbyt silny środek, który może zniszczyć zarówno drewno, jak i płytki, czy kamień.
Zdecydowanie lepiej umyć mocno zabrudzone schody raz dziennie przez kilka dni z rzędu bardzo delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym do czyszczenia danego typu powierzchni (drewno, płytki, kamień naturalny). Wykażmy się odrobiną cierpliwości, a z pewnością uda nam się doczyścić schody, bez narażania ich na zniszczenie.