Aktualizacja strony internetowej — dlaczego jest tak ważna?

Prace nad stroną internetową nie kończą się wcale w momencie oddania jej do użytku — w późniejszym okresie konieczne jest m.in. jej stałe aktualizowanie. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie — dlaczego warto zadbać o związane z tym kwestie? Omówimy również zagrożenia, związane z zaniechaniem działań w tym zakresie.

Czym jest aktualizacja strony internetowej?

Jak podają specjaliści z firmy Webros, aktualizowanie strony internetowej to wprowadzanie w jej obrębie różnego typu modyfikacji. Celem tych działań jest:

  • eliminacja błędów i problemów technicznych, które mogą powodować zakłócenia w pracy witryny lub  zagrażać jej bezpieczeństwu;
  • odświeżanie treści, tak, by były one użyteczne z punktu widzenia osób odwiedzających serwis.

Oczywiście prace w tym zakresie należy wykonywać systematycznie — pozwala to uzyskać szereg korzyści.

Aktualizacje strony a wyniki wyszukiwania

Każdy posiadacz strony internetowej dąży do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP). Nie powinno to dziwić — uzyskanie takiego rezultatu może przełożyć się na częstsze odwiedziny internautów, a w rezultacie:

  • na większy wpływ z reklam (w przypadku serwisów informacyjnych)
  • na wyższy wolumen sprzedaży (w przypadku sklepów internetowych).

Warto zauważyć, że algorytmy wyszukiwarek przy ustalaniu kolejności wyświetlania wyników biorą pod uwagę  m.in. częstotliwość wprowadzania zmian w danej witrynie (ma to zapewnić użytkownikom dostęp do najświeższych informacji). Jak łatwo można się domyślić — brak regularnych aktualizacji może spowodować spadek pozycji strony w SERP. To z kolei skutkuje zwykle realnymi stratami finansowymi.

W jaki sposób aktualizacja strony wpływa na doświadczenia odwiedzających ją osób?

Osoby odwiedzające witrynę powinny być zadowolone ze swoich doświadczeń — skłoni je to do ponownych wizyt. Z tego względu należy zadbać, by publikowane na stronie informacje były rzetelne i wolne od błędów merytorycznych. Oczywiście nasza wiedza o świecie zmienia się, zamieszczone niegdyś dane mogą więc okazać się nieaktualne. W związku z tym konieczne jest stałe dokonywanie ich przeglądów i wprowadzanie odpowiednich zmian.

Aktualizacje strony www a jej bezpieczeństwo

Stronom internetowym — również tym, które bazują na popularnych CMS-ach – zagrażają coraz to nowe metody cyberataków. Oczywiście równolegle trwają prace, które mają na celu ograniczenie związanego z tym ryzyka: powstają udoskonalone wersje wtyczek, motywów i całych systemów zarządzania treścią. Aby jednak możliwe było uzyskanie pełnego bezpieczeństwa witryny, jej właściciel musi zadbać o stałe wprowadzanie najnowszych, odpornych na działania cyberprzestępców wersji oprogramowania.

Dlaczego warto systematycznie aktualizować stronę internetową? Kwestie estetyki i wydajności witryny

Wraz z upływem czasu zmieniają się również trendy, związane z wyglądem stron internetowych. Właściciel witryny, który zaniecha wprowadzania aktualizacji, musi więc liczyć się z tym, że grafika jego serwisu czy sklepu zacznie w końcu “trącić myszką”. 

 

Niestety, może to odbić się na wrażeniach odwiedzających ją użytkowników, a w rezultacie — spowodować spadek ruchu. Podobny efekt wystąpi w sytuacji, gdy nie będą wprowadzane nowe rozwiązania podnoszące wydajność witryny — zacznie ona działać wolniej od stron konkurencyjnych, co również przełoży się na gorsze odczucia odwiedzających. Co więcej, w dłuższym horyzoncie czasowym może to spowodować obniżenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.