Dlaczego foremki silikonowe do pieczenia są tak popularne?

Dzięki popularności internetowych stron pokazujących możliwości nowoczesnej kuchni foremki silikonowe do pieczenia stały się bardzo często używanym narzędziem. Do produkcji swoich wspaniałych wypieków używają ich zarówno domowi piekarze i ciastkarze, jak i zaawansowani profesjonaliści. Formy silikonowe mogą stać się także Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli tylko dowiesz się, jak je odpowiednio traktować i jak ich najlepiej używać. Pewnie już wiesz, że występują w różnych kształtach i kolorach. Ze względu na użyty do ich produkcji materiał, są naturalnie nieprzywierające, elastyczne i jaskrawo kolorowe. Choć każdy użytkownik foremek ma na ich temat własną opinię, każdy, kto jeszcze nie miał z nimi do czynienia, chce je przynajmniej raz wypróbować. Jeśli interesują Cię wskazówki dotyczące tego, jak upiec idealne ciasto za pomocą silikonowych foremek do pieczenia, zapraszamy do przeczytania tego krótkiego poradnika

Do czego najbardziej przydają się foremki silikonowe do pieczenia?

W przeciwieństwie do tradycyjnych form metalowych niektóre dostępne foremki silikonowe do pieczenia mogą być również używane bez wcześniejszego ich smarowania. Choć technicznie jest to możliwe, to dość często okazuje się, że uzyskane wyniki są rozczarowujące, dlatego zaleca się najpierw je nasmarować, aby uzyskać najlepsze wyniki. Wyniki czasami mogą się różnić w zależności od rodzaju konkretnej mieszanki ciasta. Niewątpliwie jednak foremki silikonowe są łatwiejsze w obsłudze i czyszczeniu. Zgodnie z instrukcją konkretnej formy silikonowej możesz wybrać, w jaki sposób będziesz je smarować. Możesz użyć do tego sprayu, masła, a nawet oleju. Następnie wystarczy wlać ciasto do formy i włożyć do piekarnika. Proces jest prawie taki sam; tylko problemy zostają zredukowane. Formy silikonowe nie przywierają ani nie rozdzierają się podczas wyjmowania z nich ciastek.

Czy foremki silikonowe do pieczenia wymagają szczególnej ostrożności?

Jedynym minusem, jaki odczuwa się, kiedy stosuje się foremki silikonowe do pieczenia w porównaniu z tradycyjnymi foremkami, jest obawa przed rozlaniem. Niektóre produkty na rynku wykonuje się z modyfikowanego silikonu i dzięki temu zapobiegają rozlaniu podczas wkładania ich do piekarnika. Jednak smutna prawda jest taka, że wielu z nich i tak może przyczynić się do narobienia bałaganu. Pewnie zdarzyło Ci się wlać ciasto do formy, gdy leżało na blacie, a następnie próbować przenieść je do piekarnika. Jeśli nikt Cię nie uprzedził, jakie mogą być z tym związane problemy, to pewnie nie wyszło zbyt dobrze, prawda? Sztuka polega na tym, aby przed napełnieniem umieścić formę na blasze do pieczenia. Gdy nadejdzie pora pieczenia, całą blachę do pieczenia wraz z foremkami przenieś do piekarnika.

Jak dbać o foremki silikonowe do pieczenia?

Upewnij się, że prawidłowo i dokładnie czyścisz foremki do ciast. Wbrew pozorom foremki silikonowe do pieczenia są bardzo łatwe do czyszczenia. Bardzo ważne jest jednak, żeby zawsze możliwie szybko po użyciu doprowadzić je do optymalnej czystości. Ponieważ nie używasz żadnego papieru pergaminowego ani masła, jeszcze ważniejsze jest ich prawidłowe czyszczenie. Bardzo wygodne jest to, że foremki silikonowe do pieczenia można myć w zmywarce. Po wyczyszczeniu foremek przechowuj je również ze szczególną ostrożnością. Ze względu na higienę i długowieczność produkty silikonowe powinny być pakowane lub przechowywane w plastikowym pojemniku. W normalnych warunkach pleśnie zwykle nie rozwijają się w produktach silikonowych. Foremki nie pękają łatwo, ale mogą zmienić kształt, jeśli nie są odpowiednio przechowywane. Dlatego nigdy nie kładź na nich niczego, co mogłoby je obciążyć i zdeformować formy.