Z czego znane jest miasto Tarnów?
Tarnów jest jednym z największych miast Małopolski, drugim pod względem liczby mieszkańców. Niestety, z uwagi na bliskość znanego wszystkim i obleganego Krakowa, Tarnów wciąż jest jedną z bardziej niedocenianych polskich destynacji. A przecież jest to miasto pełne wyjątkowych zabytków i historii, które zachwycą każdego podróżnika, który zdecyduje się odwiedzić te rejony. Przeczytaj ten krótki wpis i dowiedz się, z czego znane jest miasto Tarnów i dlaczego warto je odwiedzić.
Dlaczego Tarnów to jedno z ciekawszych miast w Polsce?
W rankingach wielu zawodowych podróżników i twórców przewodników Tarnów zajmuje wysokie miejsce wśród najciekawszych miast naszego kraju, głównie z uwagi na mnogość zabytków oraz ukształtowanie terenu. Niestety Tarnów nie jest tak szeroko reklamowany, jak Kraków, dlatego wiedza na temat tego miejsca dociera do niewielu turystów.
Niewielu również wie, że miasto to zostało określone polskim „Biegunem Ciepła”. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Tarnów — polski biegun ciepła”, gdzie opisano szerzej to zjawisko i korzyści dla turystów odwiedzających Tarnów z nim związane.
Jakie miejsca w Tarnowie warto odwiedzić?
Doskonała pogoda przez większą część roku to nie jedyny atut Tarnowa. Zajmuje ono również drugie miejsce wśród miast w Polsce południowo-wschodniej pod względem ilości zabytków. A znajdziemy ich tu naprawdę sporo: stare kościoły i cmentarze, muzea, zabytkowe budynki oraz renesansowy rynek, który uważany jest za perłę polskiego renesansu.
Tak duża ilość miejsc do zobaczenia sprawia, że do Tarnowa warto wybrać się na weekend. Świetną bazą wypadową może okazać się wtedy hotelgaltarnow.pl, czyli umiejscowiony w znakomitej lokalizacji Hotel Gal Tarnów, ul. Dworcowa 5, 33-100 Tarnów, telefon: (+48) 530 040 856.
Jest to miejsce, gdzie należy szukać początków Tarnowa, bowiem to właśnie tu odkryto pozostałości grodu plemienia Wiślan datowane na IX-XI wiek. Odwiedzając to miejsce możemy również poznać kilka legend związanych z założycielem Tarnowa rycerzem Spycimirem herbu Leliwa, który w latach 1329-1331 zbudował w tym miejscu zamek obronny. Obecnie pozostały już z niego jedynie nieliczne ruiny, jednak w dalszym ciągu Góra Świętego Marcina to miejsce warte zwiedzenia.
Tarnowski Rynek Główny to miejsce nazywane perłą polskiego renesansu. Nic w tym dziwnego, znajdziemy tu, bowiem urokliwe renesansowe kamienice z XVI-XIX wieku, dwie średniowieczne studnie oraz klimatyczne kawiarnie i restauracje. Rynek wytyczono w 1330 roku, w kształt czworoboku, a jego centralny punkt stanowi równie piękny ratusz. Budynek ten to wyjątkowe połączenie gotyku i renesansu, a w jego wnętrzu kryje się Muzeum Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej.
Brama Seklerska to miejsce nawiązujące do ogromnej przyjaźni, jaka łączyła przez wieki mieszkańców Tarnowa i Węgrów. Została ona podarowana miastu w 2001 roku przez węgierską fundację Irott Szó oraz miasto Sepsiszentgyőrgy. Dokładna nazwa tej budowli to Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego i jest ona hołdem dla generała Bema oraz jego węgierskiego adiunkta. Brama została wykonana z drewna, jednak ogromną uwagę przykuwają jej bogate zdobienia, które warto zobaczyć na własne oczy.
Tarnowskie Muzeum Etnograficzne mieści się w pięknym XVIII-wiecznym dworku. Mamy tu okazję zwiedzić pierwszą w Polsce i Europie stałą ekspozycję w całości poświęconą kulturze romskiej. Znajdziemy tu nie tylko przedmioty codziennego użytku, fotografie i obrazy, ale również oryginalne cygańskie wozy.
Jednym z ciekawszych budynków sakralnych Tarnowa, jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP wzniesiona jeszcze przed 1400 rokiem z drewna. Obecnie świątynia jest ceglana i posiada 72-metrową wieżę. Znajdziemy tu szereg zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują dwa pomniki nagrobne uważane za najwyższe w Europie. Pierwszy z nich należy do rodu Tarnowskich i ma wysokość 13,8 m. Drugi to pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej i jest on uważany za arcydzieło rzeźby renesansowej.