Publiczne czy prywatne przedszkole – Które będzie lepsze dla dziecka?

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci spędzają dużo czasu bez rodziców. Tam uczą się i bawią, a także rozwijają swoje zainteresowania i zawierają przyjaźnie. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Kierując się jego dobrem, szuka placówki, która zapewni mu jak najlepszy start na przyszłość. Niektórzy rodzice długo zastanawiają się nad tym, czy zapisać pociechę do przedszkola publicznego, czy może wybrać przedszkole prywatne? Które będzie lepsze dla dziecka?

Czym różni się przedszkole publiczne od prywatnego?

Przedszkola publiczne podlegają władzom samorządowym. Przedszkola prywatne zakładają i prowadzą osoby fizyczne lub różnego typu organizacje. Chociaż jedne i drugie podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej i realizują podstawę programową zatwierdzoną przez kuratorium oświaty, bardzo się różnią pod wieloma aspektami. Chodzi tu przede wszystkim o zasady rekrutacji, metody nauczania, koszty pobytu, ale nie tylko. Różnice dotyczą też liczebności grup, kwestii wyżywienia dzieci i czasu otwarcia placówki- przedszkola prywatne czynne są dłużej, co ma znaczenie dla rodziców pracujących w niestandardowych godzinach. Przykładem polecanej niepublicznej placówki jest Przedszkole Mówiś Słupsk znajdujące się przy ul. Orląt Lwowskich 2, szczegóły jego oferty uzyskać można na stronie: przedszkole-slupsk.pl lub pod numerem telefonu: 661 311 103.

Przedszkole publiczna a prywatne – jak liczne są grupy dzieci?

W przedszkolu publicznym grupy liczą zwykle 25 dzieci. Zapisując pociechę do przedszkola prywatnego, można liczyć na bardziej kameralne warunki. Tego typu placówki są z reguły mniejsze, więc oferują mniej miejsc. Wychowawcy dobrze znają każdego przedszkolaka, jego indywidualne potrzeby i poświęcają mu dużo uwagi. Docenią to przede wszystkim rodzice, których dzieci nie czują się swobodnie w dużych zbiorowiskach lub potrzebują starannej opieki.

Przedszkole publiczne a prywatne – jak przebiega nauka?

W przedszkolu publicznym dzieci uczą się nowych rzeczy głównie przez słuchanie i obserwowanie. Placówki prywatne korzystają z nowatorskich, ale jednocześnie sprawdzonych metod nauczania i wychowywania. Dzieci aktywnie biorą udział w zajęciach, poznają świat przez gry i zabawy. Jeśli chciałbyś zapisać swojego malucha do przedszkola prywatnego, które zapewnia podopiecznym kreatywne zajęcia oraz niestandardowe zajęcia w wolnym czasie, takie jak dogoterapia, odwiedź stronę: rekrutacja do przedszkola, gdzie znajdziesz niezbędne ku temu dokumenty.

Jak przedstawia się oferta zajęć dodatkowych?

Przedszkola publiczne skupiają się na realizacji podstawy programowej. Rodzice, którym zależy na wszechstronnym rozwoju dziecka, wybierają zwykle placówki prywatne, które dysponują bogatą ofertą zajęć dodatkowych. Nauka języka angielskiego, rytmiki, tańca lub gry w szachy to tylko przykłady zajęć, jakie czekają na dzieci w przedszkolu prywatnym. Nad rozwojem maluchów czuwają tam nie tylko doświadczeni pedagodzy, ale także logopedzi i fizjoterapeuci.

Które przedszkole wybrać – publiczne czy prywatne?

Nie ulega wątpliwości, że zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne z troską traktują swoich podopiecznych. Chociaż za pobyt w placówce prywatnej trzeba płacić czesne, rodzice często decydują się posłać tam dziecko ze względu na indywidualne podejście, duży wybór zajęć dodatkowych czy możliwość dostosowania diety do stanu zdrowia malucha. Chcąc zapisać dziecko do przedszkola, warto wiedzieć, że rekrutacja do przedszkola prywatnego trwa przez cały rok, z kolei placówki publiczne przeprowadzają nabór jedynie raz do roku.