Zalety i wady monodiety

Jednym ze sposobów odchudzania się może być monodieta.

Jest to dieta, w trakcie której spożywamy tylko jeden określony rodzaj produktu lub też grupę produktów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego rodzaju diety nie dostarczymy wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych dla naszego organizmu. Dietetycy uważają, że monodieta może być prowadzona maksymalnie przez kilka dni, po czym powinniśmy powrócić do normalnego odżywiania. W tym przypadku będziemy wybierali produkty, które mogą posiadać właściwości odchudzające, może być to przykładowo grejpfrut, owoc z rodziny cytrusów, który odpowiednio reguluje poziom cukru, ale także przyspiesza nasz metabolizm. Dlatego też założeniem jest, że wykorzystanie grejpfrutów w naszej diecie wpłynie pozytywnie na naszą wagę. Oczywiście chociaż grejpfruty zawierają wiele witamin, są zdrowe, to jednak nie będą w stanie zapewnić kompleksowej dawki odżywczej potrzebnej codziennie dla naszego organizmu. W tym przypadku możemy łatwo doprowadzić do niedoboru tłuszczów, cukrów, białka i węglowodanów w naszym organizmie, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju, jednak warto je ograniczać.

Zalety i wady monodiety

Spośród najpopularniejszych diet, które zakładają spożywanie jednego rodzaju produktów, może być dieta kapuściana, w której podstawą może być pewnego rodzaju bigos, zupa z kapusty z dodatkiem chudego mięsa, owoców i warzyw.

Wiele osób stosuje także dietę ogórkową, do ogórków dodajemy oczywiście nabiał, chude mięso, warto tego rodzaju dietę uzupełniać także pieczywem pełnoziarnistym, a także jeść inne warzywa i owoce. Diety tego rodzaju powinny być krótkotrwałe, może być to przykładowo trzydniowa dieta ryżowa, opierająca się na brązowym ryżu, który jest zdrowy, w tym wypadku możemy także skorzystać z różnego rodzaju ziół, naparów ziołowych. Z pewnością kilka dni na tego rodzaju diecie nie powinno stanowić problemu dla naszego organizmu. Możemy także spotkać dietę bananową, banany zawierają sporo skłądników odżywczych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy monodiety działają. Oczywiście mogą działać, jednak mogą także powodować spalanie mięśni, dlatego nie są to diety optymalne, należy je stosować przez kilka dni. Warto także tego rodzaju dietę skonsultować z dietetykiem, który określi czy nie ma żadnych przeciwwskazań.