Czy akrylowo-silikonowa farba do betonu to dobry wybór? Oto jej właściwości

Aby odpowiedzieć na zadane w tytule artykułu pytanie, trzeba najpierw zbadać wady i zalety każdej wodoodpornej powłoki, którą zwykle nakłada się na powierzchnie betonowe. Kilka wskaźników wydajności, które zaczniemy porównywać, to koszt produktu, połysk powłoki, łatwość użytkowania, bezpieczeństwo dla środowiska i wodoodporność, jaką oferuje farba do betonu.

Pojawienie się produktów silikonowych na rynku powłok do betonu wiąże się z jedną dominującą kwestią – niezwykle wysokimi kosztami. Produkty silikonowe kosztują średnio od 2 do 3 razy więcej niż ich akrylowe odpowiedniki. Najlepiej sprzedający się akrylowy kit do uszczelnień i wypełniania ubytków kosztuje dwukrotnie mniej w porównaniu z konkurencyjnymi produktami na bazie silikonu. Biorąc pod uwagę krótką obecność na rynku powłok silikonowych, coraz więcej dostawców zaczyna przedstawiać swoje produkty. Ten wzrost konkurencji zaczął powodować spadek ceny silikonu, ale w przypadku tych produktów widoczny jest zauważalny spadek jakości. Z tego wynika, że akrylowo-silikonowa farba do betonu ciągle jest cenowo najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Która farba do betonu daje lepszy połysk?

Każda testowana farba do betonu zapewnia piękną powłokę po tygodniu od aplikacji, ale która powłoka będzie ładniej wyglądać, gdy minie kilka lat? Główną zaletą pracy z akrylowymi powłokami do betonu jest to, że zachowują one swój biały połysk przez dłuższy czas niż silikon. Charakter produktów silikonowych sprawia, że ​​już po kilku latach stosowania zaczynają tworzyć brudny, żółty wygląd. Właściwości sprężyste produktów akrylowych pozwalają utrzymać współczynnik odbicia przez lata, utrzymując domy chłodniejsze i oszczędzając koszty AC. Tendencja produktów silikonowych do gromadzenia się brudu i zanieczyszczeń zabija odblaski i zmniejsza estetykę pokrytej nią powierzchni.

Czy farba do betonu wymaga specjalnych umiejętności malowania?

Główną zaletą, jaką oferuje akrylowo-silikonowa farba do betonu jest fakt, że można je nakładać bardzo grubą warstwą przy dużym nakładzie i mogą wymagać tylko jednej warstwy. Chociaż produkty silikonowe charakteryzują się bardzo dużym uziarnieniem, to sprawia, że ​​ich nakładanie jest zauważalnie trudniejsze, a jednocześnie często wymaga drugiej warstwy. Powłoki silikonowe są bardzo grube i lepkie, co jest dość trudne dla aplikatorów. Próba natryskiwania materiału wymaga ciężkiego sprzętu, którego wielu wykonawców może nie mieć pod ręką. Oprócz trudnych warunków aplikacji, produkty na bazie silikonu wymagają również czyszczenia rozpuszczalnikiem, takim jak benzyna lakowa, który jest bardziej toksyczny niż alternatywa do czyszczenia wodą. Ze względu na to, że silikon aktywuje wilgoć, przy malowaniu należy uważać na otwieranie drogich silikonowych wiaderek w dni o dużej wilgotności ze względu na ryzyko wyschnięcia i zestalenia się produktu w wiadrze. Akrylowe powłoki dachowe toczą się płynnie, można je natryskiwać podstawowym sprzętem do opryskiwania, wymagają podstawowego czyszczenia wodą i można je przechowywać w wiadrze na 5 lat użytkowania w przyszłości.

Zalegająca woda

Ze względu na ich bazę wodną, ​​akrylowa farba do betonu ma jedną główną wadę: jest mniej odporna na zaleganie wody. Silikonowe powłoki dachowe doskonale sprawdzają się w tym środowisku. Powłoki silikonowe pozostaną doskonale nienaruszone pod dużymi ilościami zalegającej wody, a nawet można je prawidłowo nakładać w wilgotny, wilgotny dzień. Najczęściej zaleca się kombinację powłok akrylowych dla dowolnych powierzchni betonowych z odpowiednim drenażem. Płaskie powierzchnie, w których zalega woda większa niż ta ilość, będzie wymagał zastosowania powłok akrylowych z zatopioną tkaniną lub powłoki silikonowej, aby zapewnić optymalne działanie.

Każda sytuacja jest wyjątkowa i wymaga specjalistycznej porady, aby wymyślić idealną powłokę pasującą do zadania. Po rozważeniu właściwości produktów akrylowych i silikonowych dochodzimy do wniosku, że akrylowo-silikonowa farba do betonu jest znacznie tańszą, trwalszą i skuteczniejszą metodą malowania betonu.