Jak dobierać monitory komputerowe do naszych potrzeb?

Każdy kto kupuje monitor, musi zwrócić uwagę na jego parametry. Rodzaj panelu zastosowanego do stworzenia nowego wyświetlacza może mieć duży wpływ na to, jak wygląda i jak działa.

Wszystkie mają swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu lepiej pasują do różnych użytkowników komputerów. Podczas gdy producenci podejmowali próby wypełnienia luk między typami, każdy z nich zwykle ma swoich zwolenników i zależnie od tego, co robisz przez większość czasu przy komputerze, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać jedną z nich. Najpopularniejsze wyświetlacze to Twisted Nematic lub TN oferują dobrą grafikę i jedne z najszybszych czasów reakcji, co czyni je świetnymi dla graczy. Ale kolory mogą wyglądać na nieco wyprane, a kąty widzenia nie są najlepsze. Wyświetlacze z panelami TN wydają się być najbardziej przystępne cenowo. Chociaż czasy reakcji mogą być dobre na papierze, nie zawsze przekładają się dobrze na rzeczywiste użycie. Wyświetlacze z panelami IPS są zwykle najdroższe z tego zestawu, ale za te pieniądze można uzyskać znacznie bogatsze kolory i wyraźne kąty widzenia, które są prawie poziome. Minusem paneli IPS jest to, że nie mają one tak krótkich czasów reakcji, jak wyświetlacze TN, więc niektórzy uważają je za gorsze w grach. Istnieją jednak wyświetlacze IPS do gier, które dobrze sprawdzają się na ich odpowiednikach TN. W przypadku monitorów warto zwrócić także jakie rodzaje portów oferuje. Złącza DisplayPort to jedna z najlepszych obecnie opcji łączenia komputera stacjonarnego lub notebooka z monitorem komputera. Najnowsza wersja DisplayPort 1.4 ma zdolność do obsługi gier 4K (3840 × 2160) przy częstotliwości odświeżania 120 Hz z kompatybilnymi konfiguracjami kart graficznych AMD lub NVIDIA. Kable DisplayPort są również w stanie przenosić dźwięk dla większości komputerów stacjonarnych i laptopów, na monitory z wbudowanym systemem dźwiękowym. Standard podłączania urządzeń do telewizorów o wysokiej rozdzielczości, kable interfejsu HDMI (High-Definition Multimedia Interface) również dobrze działa podczas podłączania komputera do monitora.

Obecnie standard HDMI 2.0 obsługuje obraz 4K przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, HDMI może również przenosić sygnał audio z komputera do monitorów z wbudowanymi głośnikami. Natomiast złącza cyfrowego interfejsu wizualnego DVI stają się starszą technologią, ale posiadają takie właściwości jak, jak pierwsza generacja HDMI. Złącze DVI może obsługiwać rozdzielczości do 1920 × 1080 przy maksymalnej częstotliwości odświeżania 144 Hz przy. Jako jedyne analogowe złącze wideo czterech głównych typów (pozostałe są cyfrowe), kable Video Graphics Array VGA są obecnie uważane za starszą technologię. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są tylko wtedy, kiedy musimy podłączyć monitor do starszego komputera, wyposażonego tylko w kartę VGA. Najczęściej monitory są podłączone do dołączonych podstawek i umieszczone na biurkach. Podczas pracy nad konfiguracją monitora należy zwrócić uwagę na to, jak przechylamy szyję. Stojaki na monitor są wysoce regulowane, warto je dostosować tak, aby praca była komfortowa. Obecnie wiele monitorów ma wbudowane głośniki, jeśli jednak monitor nie jest wyposażony we wbudowane głośniki, jedynymi pozostałymi opcjami są porty znajdujące się w urządzeniu. HDMI, USB i gniazdo wyjściowe audio umożliwiają podłączenie zewnętrznych głośników lub słuchawek. Obecnie na rynku znajdziemy także monitory z ekranami dotykowymi, w pewnych warunkach może być to bardzo dobre rozwiązanie, monitor z ekranem dotykowym zapewnia bardziej intuicyjne i interaktywne wrażenia. Ekrany dotykowe są łatwe w obsłudze i mogą okazać się szybsze w niektórych zadaniach. Monitor z ekranem dotykowym może być idealnym wyborem dla rodzinnego centrum, komputerów i osób kupujących monitory do celów rozrywkowych. Wprowadzono również technologię ekranów dotykowych do użytku profesjonalnego, umożliwiając użytkownikom lepsze zrozumienie projektowania. Obecnie coraz popularniejsze stają się duże monitory 32 calowe o wysokiej rozdzielczości, przykładowo modele możemy zobaczyć na stronie https://vobis.pl/monitor-32-cale. Z pewnością znajdziemy tu monitory dla potrzeb każdego użytkownika.