Dostawa wody do biura i domu. Czy to ekologiczne rozwiązanie?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że poszukujemy rozwiązań coraz bardziej przyjaznych środowisku. Jednym z nich może się wydawać dostawa wody do domu lub biura w galonach. Czy jest to jednak najbardziej ekologiczne (i ekonomiczne) rozwiązanie?

Ekologia to coraz ważniejszy aspekt życia każdego z nas. Zamiast jednorazowych torebek foliowych używamy bawełnianych toreb wielokrotnego użytku, segregujemy śmieci i zmieniamy środek transportu np. z samochodu na rower.

Plastikowa butelka średnio rozkłada się przez 450 lat!

Coraz większy problem cywilizacyjny stanowi również rozkładanie się odpadów. O tym, jak długo rozkładają się śmieci decyduje tworzywo, z którego są wykonane. Niestety, okazuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat wytworzyliśmy więcej plastiku niż przez ostatnie 100 lat. Rozkład plastiku trwa z kolei od kilkuset do nawet tysiąca lat.

Ile plastikowych butelek zużywamy rocznie? Szacuje się, że w 2016 roku wyprodukowano 480 miliardów butelek z wodą! Butelka PET stanowi jeden z najpospolitszych śmieci w naszym otoczeniu. Tymczasem plastikowa butelka średnio rozkłada się przez około… 450 lat. Ile rozkłada się puszka aluminiowa? Krócej, bo od 50 do 200 lat, z kolei puszka konserwowa ok. 10 lat.

Dłużej rozkłada się jedynie szkło – znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że potrzebuje ono nawet 4 tys. lat. Szkło nie jest jednak toksyczne ani szkodliwe dla środowiska. Nie wydziela też w trakcie rozkładu – w przeciwieństwie do plastiku – drobinek, które zatruwają morza, gleby i, w postaci mikrocząsteczek, powietrza. Jak chronić naszą planetę przed nadmiarem odpadów z tworzywa sztucznego?

Zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych butelkach!

Pomimo tego, że woda wodociągowa jest na bieżąco badana i zdatna do bezpośredniego spożycia wciąż wiele osób ma opór przed piciem “kranówki”. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z filtrów do wody. Więcej o filtrach do wody dowiesz się na stronie https://dafi.pl/blog/.

W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się dzbanki filtrujące. Dostępne są w różnych kolorach i pojemnościach i stanowią nieodzowny element wielu gospodarstw domowych. Z kolei filtry przepływowe instalowane pod blatem umożliwiają dostęp do wody filtrowanej prosto z kranu. Oba rozwiązania pozwalają uwolnić się od butelek plastikowych, a więc chronić środowisko. Generują też duże oszczędności i dają wysoki komfort użytkowania – dzięki nim nie musimy chodzić do sklepu po wodę i dźwigać ciężkich butelek.

Filtrowanie wody jest bardziej ekologiczne niż zamawianie wody do domu lub biura. Woda w galonach, na dodatek plastikowych sprawia, że generujemy odpady z tworzyw sztucznych i, co równie istotne, może wpływać na jej jakość. Baniaki po otwarciu trzeba zazwyczaj opróżniać w ciągu 72 godzin, by woda była świeża i pozbawiona namnażających się bakterii.