Podstawowe zasady działania turbosprężarki w silniku spalinowym

Mówiąc w skrócie, turbosprężarka wykorzystuje spaliny wytwarzane przez silnik, które są wypychane z silnika w celu wtłoczenia powietrza do komory spalania. Im szybciej silnik ma większe obroty, tym większa jest objętość i prędkość wydmuchiwanych spalin.

Spaliny składają się z powietrza i produktów ubocznych spalania paliwa. W silniku wolnossącym powietrze jest pobierane pod ciśnieniem atmosferycznym. W silniku z turbodoładowaniem powietrze jest wtłaczane pod ciśnieniem do komory spalania.

Ponieważ powietrze jest sprężone, do silnika można wprowadzić więcej paliwa, zachowując jednocześnie idealny stosunek mieszanki między powietrzem a paliwem. Możliwość dodania większej ilości paliwa do silnika zapewnia większą moc. Ponieważ gazy spalinowe i tak byłyby emitowane, wykorzystanie ich w celu zwiększenia wydajności również zwiększa wydajność.

Niestety wysokie temperatury i ciśnienie w turbosprężarce mogą być problemem, dlatego sprężarka musi być wykonana bardzo solidnie. Turbina jest komponentem, do którego skierowane są gorące gazy spalinowe w celu napędzania urządzenia, przez co narażona na ekstremalnie wysokie temperatury i osiąga prędkość do 150-250 tysięcy obrotów na minutę.

Koło sprężarki wpycha powietrze do komory sprężania. Kiedy powietrze jest sprężane, wzrasta temperatura. Nawet na chłodnym końcu turbosprężarki temperatura może przekroczyć 200 stopni Celsjusza. Turbosprężarka potrzebuje zdrowego zapasu oleju do smarowania ruchomych części i do jej chłodzenia. Często utrudnienie w obiegu, lub zanieczyszczenie oleju może spowodować awarię turbosprężarki. W rzeczywistości, powodem awarii turbosprężarki, jest nieprawidłowe działanie silnika. Wycieki powietrza i gazów, zużyte pierścienie tłokowe, zatkany wydech, nagromadzenie węgla i wiele innych rzeczy mogą spowodować awarię turbosprężarki. W takim przypadku wymiana turbosprężarki może się wydawać rozwiązaniem problemu, jednak możliwa jest także turbo regeneracja. Dzięki naprawieniu niektórych podzespołów sprężarka może dalej nam służyć. Często nie są to bardzo skomplikowane uszkodzenia, pod warunkiem że szybko je wykryjemy.