Szerokie zastosowanie drukarek 3D w różnych branżach

Drukarki 3D wytwarzają trójwymiarowe przedmioty z różnych materiałów płynnych lub stałych. Tworzywa sztuczne, metale, ceramika lub piasek są przetwarzane na przedmioty trójwymiarowe.

Tego rodzaju technologia znana się już od lat 80tych XX wieku, początkowo były to dość duże maszyny, które mogły drukować dość niewielkie przedmioty. Początkowo na większą skalę drukowane były jedynie prototypy, obecnie zastosowanie jest coraz szersze. Dla wielu branż zastosowanie drukarek 3D jest jeszcze zbyt drogie i niepraktyczne. Jednak z roku na roku, drukarki trójwymiarowe tanieją, i stają się coraz bardziej popularne. Drukować można z różnego rodzaju materiałów, najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, ale także wiele innych materiałów. Oprócz płynnego plastiku proszek do drukarki może być z opiłków metalu lub ceramiki. Nawet piasek może być przetwarzany na przedmioty 3D. Obecnie istnieje kilka metod tworzenia obiektu poprzez druk 3d usługi usługi tego rodzaju są coraz popularniejsze, powstaje coraz więcej miejsc w których możemy drukować w trzech wymiarach. Drukarki 3D, które wykorzystują tak zwaną metodę modelowania z osadzaniem stopionym, są szczególnie popularne do użytku domowego. W tym przypadku materiał jest podgrzewany i upłynniany, dzięki temu można go wstrzykiwać na platformę roboczą w tym stanie za pomocą wytłaczarki. Materiały nakładane są bardzo cienkimi warstwami, a następnie są one utwardzane warstwa po warstwie za pomocą wiązki laserowej.

Platforma robocza obniża się stopniowo, a laser nadal pracuje na tej samej wysokości.

W ten sposób można tworzyć wiele różnych przedmiotów. Na przykład tworzone mogą być części zamienne, różne zabawki, takie jak modele samochodów czy lalki lub inne zabawki. W przemyśle lotniczym są wykorzystywane od lat i służą do produkcji specjalistycznych podzespołów. W wielu gałęziach drukarki 3D eliminują czas oczekiwania na specjalistyczne podzespoły, które są trudno dostępne, lub tez trzeba je sprowadzać na zamówienie. Z pewnością dzięki temu można usprawnić działanie każdej firmy, jeżeli wiele części zamiennych możemy wytworzyć na miejscu, można wyeliminować przestoje w pracy.