Jak wiercić otwory w kafelkach?

Podczas remontu łazienki może dojść do sytuacji, kiedy będziemy chcieli wykonać otwór w płytkach ceramicznych, kafelkach.

Należy pamiętać, że niewłaściwe wiercenie może doprowadzić do pęknięcia płytki ceramicznej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki będziemy posługiwali się wiertarką.

Jak wiercić otwory w kafelkach?

Na co zwracamy uwagę podczas wiercenia w płytkach?

W łazience czy też w kuchni, kiedy chcemy powiesić szafkę, powinniśmy wymierzyć odpowiednio otwory na zawieszenie mebli, przygotować miejsce, w którym chcemy wywiercić otwory. Należy pamiętać, że ceramika jest materiałem, który łatwo pęka pod wpływem gwałtownego nacisku. Dlatego wiercimy bez udaru, starając się o jak najmniejszy nacisk. Po przebiciu się przez płytkę możemy włączyć udar, aby skuteczniej wywiercić odpowiedni otwór. Naturalnie powinniśmy wybrać odpowiednie wiertło przeznaczone do płytek, możemy wybrać wiertło do betonu, w niektórych przypadkach możemy je zastąpić także wiertłem do metalu. W przypadku płytek szkliwionych możemy zaznaczyć miejsce, aby lepiej osadzić wiertło, nie będzie przesuwało się po powierzchni płytki.

Na początku wiercenia możemy zacząć od niskich obrotów, zwiększając je w miarę, jeżeli czujemy, że powstaje wgłębienie. Po przewierceniu się przez płytkę przygotowujemy odpowiednie wiertło do betonu, włączamy udar zwracając uwagę na odpowiednie trzymanie wiertarki, aby nie wyrobić otworów w płytce, lub też jej nie uszkodzić. Możemy zadbać także o kopertę czy też kawałek papieru, dzięki któremu będziemy zbierali pył. Na koniec ostrożnie wbijamy kołek rozporowy, możemy także oczyścić otwór z resztek pyłu, możemy wykorzystać do tego odkurzaczy też powietrze pod ciśnieniem. Należy zwrócić uwagę na średnicę kołka, dobrać odpowiednią śrubę, wkręcając ją zwracamy także uwagę, aby nie uszkodzić płytki.

Aby prawidłowo wykonać wiercenie w kafelkach należy przygotować odpowiednich sprzęt, zwrócić uwagę na wiertło. Dzięki temu będziemy mogli we właściwy sposób wywiercić odpowiedni otwór, umieścić kołek, dzięki czemu zawiesimy przykładowo szafkę w naszej łazience czy też kuchni.