Co warto wiedzieć i jak wybrać system ERP w 2024 roku?

Popularność systemów ERP nie maleje już od kilku lat, a specjaliści prognozują dalszy wzrost zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami dla biznesu. Aby jednak móc w pełni wykorzystać ich potencjał w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem, konieczny jest wybór odpowiedniego oprogramowania. Co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach ERP i na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na ich wdrożenie? W krótkim poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dla przedsiębiorców.

Czym jest system ERP i dlaczego warto w niego zainwestować?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to nowoczesne oprogramowanie, umożliwiające sprawne i efektywne zarządzanie różnego rodzaju procesami biznesowymi, zachodzącymi w przedsiębiorstwie. O korzyściach, płynących z takiego rozwiązania, przeczytać możesz na stronie https://odl.com.pl/system-erp, gdzie wymieniono najważniejsze z nich. To przede wszystkim:

  • podwyższenie standardów obsługi klienta,
  • optymalizowanie kosztów przez automatyzację produkcji,
  • sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw,
  • obniżenie kosztów pracy.

Wykorzystanie potencjału systemów ERP umożliwia integrację poszczególnych działów firmy, co z kolei przekłada się na lepszą koordynację i szybsze podejmowanie kluczowych decyzji. Systemy ERP pozwalają również na znaczną oszczędność czasu, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo danych.

Od czego rozpocząć wybór systemu ERP dla przedsiębiorstwa?

Wybór systemów ERP warto rozpocząć od dokładnej analizy wymagań i określenia celów, jakim ma służyć ich wdrożenie. Takie ścisłe zdefiniowanie celów będzie miało realny wpływ na stosunkowo szybkie osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Wytyczając je, warto skupić się nie tylko na bieżących potrzebach, ale również i na wymaganiach wobec ERP, które będą zdeterminowane dalszym rozwojem przedsiębiorstwa. W tym kontekście należy zainwestować w elastyczne rozwiązania, które będą zmieniały się wraz z rosnącymi wymaganiami, związanymi ze sprawnym zarządzaniem procesami biznesowymi w firmie, nastawionej na dalszą transformację.

Jak dopasować funkcjonalność systemu do potrzeb firmy?

Wraz z analizą potrzeb, należy przeprowadzić również ocenę rozwiązań, dostępnych na współczesnym rynku. Taka analiza będzie opierała się na zebraniu najważniejszych danych o ofertach, takich jak np. funkcje, dostępne w różnych systemach. Niezwykle cennym źródeł informacji będą również opinie tych, którzy mieli już okazję korzystać z konkretnych narzędzi. Dokonując takiego rozeznania, warto uwzględnić wymogi branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, zwłaszcza gdy jest ona wąska i wymaga specjalistycznych rozwiązań. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z bezpłatnych prezentacji. Takie proponuje swoim klientom np. firma ODL, oferująca nowoczesne narzędzia dla firm, w tym również systemy ERP, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem.

Od czego zależy cena systemów ERP?

Koszty wdrożenia systemów ERP bardzo często determinują ostateczną decyzję. Zanim jednak przeprowadzisz ich analizę, warto wiedzieć, co warunkuje ostateczną cenę takiej inwestycji. Będzie to bowiem nie tylko wdrożenie systemu, ale również:

  • szkolenia pracowników,
  • koszty zakupionej licencji,
  • dodatkowe moduły i bieżące aktualizacje,
  • profesjonalne wsparcie techniczne i liczba kanałów komunikacji, jak telefon i e-mail, ale również platformy on-line, ułatwiające skuteczny, a zarazem szybki kontakt.

Analizując cenę inwestycji, warto również uwzględnić korzyści finansowe, płynące z wdrożenia tego rodzaju rozwiązań. Jak się bowiem okazuje, mogą one w stosunkowo krótkim czasie wynagrodzić poniesione koszty, wpływając na satysfakcję z podjętej decyzji.

Czy systemy ERP są bezpieczne?

To pytanie zadaje sobie większość przedsiębiorców, rozważających zainwestowanie w nowoczesne narzędzia dla biznesu. Nic dziwnego, bowiem współcześnie nasilają się ataki cybernetyczne, a bezpieczeństwo zgromadzonych danych to swoisty priorytet w pracy zdecydowanej większości przedsiębiorstw. Dlatego też należy sprawdzić, jaki poziom ochrony oferuje konkretny dostawca. Będą o nim świadczyć przede wszystkim stosowne certyfikaty, ale również zaawansowane systemy szyfrowania. Nabiorą one znaczenia zwłaszcza w 2024 r., na co wpływ będzie miał przede wszystkim wzrost cyberprzetępczości, przed którym już od dawna ostrzegają specjaliści.