Higieniczne dozowniki do ręczników papierowych

W wielu miejscach możemy znaleźć łazienki wyposażone w podajniki mydła w płynie czy też dozowniki ręczników papierowych. Często spotykamy także suszarki do rąk, są one bardziej higieniczne od ręczników. Może być to przykładowo ważne w szpitalach, gdzie należy bardzo dbać o higienę.

Higiena rąk jest bardzo ważnym aspektem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Toaleta to miejsce, w którym obecność mikroorganizmów chorobotwórczych jest bardzo wysoka w porównaniu z innymi miejscami. A jeśli toaleta jest przeznaczona do użytku publicznego, można sobie wyobrazić koncentrację mikroorganizmów w niej. Ponieważ wiele zarazków wywołujących choroby rozprzestrzenia się poprzez dotyk, suszarki do rąk zostały opracowane tak, aby ludzie mogli osuszyć ręce bez faktycznego dotykania rolki ręcznika papierowego dostępnego do powszechnego użytku w toaletach publicznych. Suszarki do rąk nie tylko pomagają w utrzymaniu higieny, ale także pomagają w zmniejszeniu ilości odpadów wytwarzanych przez stosowanie ręczników papierowych. Zużycie energii elektrycznej w przypadku zwykłych suszarek do rąk wynosi około 2200 watów, a w przypadku urządzeń energooszczędnych – około 1600 watów.

Wcześniej urządzenia te włączano za pomocą przycisku. Po naciśnięciu przycisku urządzenie zaczęło wydmuchiwać ciepłe powietrze do suszenia rąk. Ale nowoczesne suszarki do rąk, firm takich jak Warmtec mają zainstalowane czujniki ruchu na podczerwień. Urządzenie wykrywa ruch i automatycznie włącza się, gdy ręce są podsunięte do suszenia. Ciepłe powietrze jest wytwarzane przez suszarkę do rąk za pomocą cewki grzewczej wykonanej ze stopu chromu i niklu. Gdy powietrze o temperaturze zbliżonej do otoczenia przepływa przez element grzejny, ogrzewa się. Cewka grzewcza jest zwykle podgrzewana o 50 stopni powyżej temperatury w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze jest następnie wydmuchiwane z urządzenia przez rurkę lub otwór wentylacyjny skierowany w dół. Ręce podkładamy pod strumień ciepłego powietrza wychodzącego z suszarki do rąk w celu wysuszenia.