Izolacja budynków metodą natryskową

Podejmując się budowy domu na własną rękę, warto jest już na samym początku zrobić przegląd dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Wbrew pozorom, nie tylko konstrukcja ścian i materiały do nich użyte są najważniejsze.

Nawet ściany wykonane z najdroższych bloczków o właściwościach izolujących nie spełnią swojego zadania, jeśli izolacje budynków nie zostaną wykonane solidnie. Odpowiednio zastosowane izolacje ścian spotęgują działanie materiałów konstrukcyjnych izolując dom od działania zimna, nadmiernego gorąca oraz przesiąkania wilgoci go środka (tu pomóc może też dobrze dobrany tynk zastosowany na ocieplenie z zewnątrz i farba ścienna odporna na działanie wilgoci). W kwestii gorąca ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana i wykonana izolacja dachu. Jak wiemy, dach, zwłaszcza jeśli pokryty jest blacho dachówką, nagrzewa się do wyjątkowo wysokich temperatur w lecie, co z kolei ma znaczący wpływ na temperaturę wewnątrz domu. Dlatego tak istotne jest zastosowanie sprawdzonych materiałów i technologii do wykonania izolacji dachu, jak na przykład dachowe maty izolacyjne, dostępne w szerokim zakresie na polskim rynku budownictwa. W ostatnich latach wyjątkowo intensywnie rozwija się branża budowlana, a co się z z tym ściśle wiąże, intensywnie rozwinął się rynek materiałów budowlanych.

Nie da się ukryć, że w tym rozwoju znaczący wpływ miało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Wpłynęło to znacząco nie tylko na zwiększenie się ilości inwestycji budowlanych, ale też na liczbę dostawców i inwestorów zza granic naszego kraju, przed którymi nagle otworzył się nowy, chłonny rynek budowlany. Sprawiło to, że pojawiły się nowe sieci sklepów i marketów budowlanych z konkurencyjną propozycją. Z biegiem czasu pojawia się także wiele nowych technologii w budownictwie przykładem może być izolacja natryskowa. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie ze względu na łatwość umieszczenia izolacji w pożądanym miejscu. W przypadku ocieplania styropianem, musimy docinać właściwe kształty, przyklejać i pamiętać o szczelności. Natomiast izolacja natryskowa sama wypełnia wszystkie szczeliny, przez co jest łatwa w aplikacji.