Laptopy używane problem czy szansa?

Koniec eksploatacji laptopa w firmie oznacza wydatki.

Dodatkowo żmudne przeglądanie nowych ofert, ustalanie wymagań i wreszcie negocjacje jak najlepszej ceny w stosunku do jakości urządzenia. Wiele działań, mało czasu i stres. I jeszcze dodatkowy problem – niepotrzebne laptopy. co z nimi począć? Poddać utylizacji jako elektrośmieci, a może da się wykorzystać? Spektrum możliwości w przypadku używanych laptopów wydaje się mniejsze. Czy naprawdę tak jest?

Kilkuletnie laptopy eksploatowane w biurze nie musi być od razu śmieniem! Co więcej może nadal posiadać wartość materialną i przydać się do wielu zadań. Konieczne jest tylko sprawdzenie w jakim jest stanie technicznym. Często drobne wady używanych urządzeń można stosunkowo łatwo i tanio wyeliminować. Wiele stanowisk lub działów firmy nie wymaga laptopów o doskonałych parametrach. Wystarczą im urządzenia posiadające podstawowe podzespoły i minimalną wydajność. Niepotrzebny w jednym miejscu laptop można często wykorzystać w innym.

Pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – sprzedaż używanych, niepotrzebne w firmie komputery. Do niej jednak warto się przygotować. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie przekazanie tematu firmie zewnętrznej specjalizującej się w odkupie. Jest kilka kwestii do ustalenia i działań które mogą zająć nieco czasu. Po co go marnować jak inni zrobią to za pracowników szybciej i sprawniej. Dodatkowo skuteczniej – mając dostęp do profesjonalnych sieci sprzedaży.

Pierwszy krok to audyt stanu technicznego. Bardzo ważny pozwoli ustalić jakim stanie są laptopy, jakie są ich atuty i jakie wady. Te ostatnie można często łatwo wyeliminować. A efekt to lepsza cena przy kolejnej sprzedaży. Jeżeli audyt wykaże większe uszkodzenia, które wymagają większych inwestycji – to nadal nie koniec.

Laptopy używane problem czy szansa?

Warto zastanowić się czy nie lepiej sprzedać same podzespoły lub wykorzystać je jako części zamienne do aktualnie używanych w firmie laptopów.

Drugi, kluczowy krok przed sprzedażą używanych laptopów firmy to usunięcie danych. Zadbajmy o dane wrażliwe zapisane na dyskach. Przepisy RODO jasno wymagają od przedsiębiorców możliwie najlepiej zabezpieczyli dane klientów i pracowników, które stale przetwarzają. Wiele z nich istnieje w formie elektronicznej. Wiele mogło być zapisanych w każdym z niepotrzebnych aktualnie laptopów. Trzeba więc pamiętać by dyski urządzeń wyczyścić właściwie. To jednak nie zawsze jest jasne. Właściwie usunięte dlane przez firmę to m.in. nadpisane przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Nie uszkadza on nośnika i pozwala na dalszą eksploatację. Laptop poddany nadpisaniu programowym danych nie tylko jest nadal sprawny ale może też poprawić swoją wydajność. Nadpisanie programowe dysku to zaledwie kilkanaście złotych kosztu wykonania usługi. Faktycznie to realna oszczędność czasu – nadpisanie to długotrwały proces. Jest to również finalnie oszczędność. Kilkanaście złotych w stosunku do kilkuset tysięcy euro kary za wyciek informacji dla firm nie może stanowić problemu dla firmy.

Kiedy ustalimy już ile i jakich laptopów jest oraz właściwie zabezpieczymy dane przetwarzane na dyskach czas na sprzedaż. Firmy specjalizujące się w odkupie używanych laptopów są optymalnym partnerem w tego rodzaju akcjach. Posiadają sprawdzone kanały sprzedaży i wiedzę dotyczącą wartości sprzętu. Jako pierwsze składają ofertę a wcześniej pomogą przejść kolejne kroki konieczne do sprzedaży wycofanych z eksploatacji urządzeń.