Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana sala szkoleniowa?

Sale szkoleniowe są różne. Można ustawić znajdujące się w nich meble w różny sposób, w zależności od tego, czy szkolenie jest czysto teoretyczne, czy również będzie miało zadania praktyczne.

Układ teatralny zachęca przede wszystkim go wygłaszania wykładów, których uczestnicy mają słuchać i robić z nich notatki. Taki układ bardzo dobrze sprawdza się, gdy szkolenie jest liczne i trzeba wygospodarować jak najwięcej miejsca dla jego uczestników. Jeżeli jednak spotkanie ma mieć charakter kameralny, wtedy można ustawić stoły oraz krzesła w podkowę. Szczególnie ten układ jest polecany, gdy organizatorzy liczą na wymianę opinii między uczestnikami, na pracę w grupie, jak i na pełną interakcję. Podkowa jest więc idealnym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju seminaria. Stanowi uniwersalny układ, idealny do pracy grupowej, jak i wymiany doświadczeń.

W związku z tym, że szkolenia odbywają się zwykle w trybie całodniowym, warto zadbać o odpowiednie oświetleni sali. O ile w ciągu dnia nie będzie miało to większego znaczenia, to już późnym popołudniem problemy w tym zakresie mogą być zauważalne.

Sala z dostępem do dziennego światła jest bardzo komfortowa. Ważne jednak, aby miała możliwość zmiany natężenia światła już po zmroku, przy użyciu różnych ściemniaczy. Dzięki temu, że w sali szkoleniowej można otworzyć okna, można będzie ją przewietrzyć i zapewnić dostęp do świeżego powietrza dla uczestników. Bardzo dobrze się wtedy na tym wyjdzie. Najlepsza sala szkoleniowa to taka, która nie ma żadnych barier architektonicznych. Warto sprawdzić jakość podłóg, które się w niej znajdują, ilość schodów, jak i inne utrudnienia, szczególnie, jeżeli chce się mieć sale szkoleniowe tychy dostosowane do potrzeb osób starszych, jak i niepełnosprawnych. Uda się dzięki temu osiągnąć bardzo dobre rezultaty, w związku z tym, że nie będzie problemu z dostaniem się na taką salę, jak i przemieszczaniem się już po niej. Warto na takie aspekty zwracać uwagę.