Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne stały się bardzo popularną w naszym kraju inwestycją, która umożliwia czerpanie zysków ze sprzedaży energii słonecznej. Warto jednak pamiętać, że budowa takiej farmy wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak jak pokazuje doświadczenie, taka inwestycja może się zwrócić w ciągu kilku lat. Farmy fotowoltaiczne, które mają zarabiać pieniądze na sprzedaży energii, są znacznie większe od przydomowych instalacji. W tym artykule dokładniej przyjrzymy się temu, czym są farmy fotowoltaiczne i jak dokładnie działają.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Odpowiadając na pytanie, czym jest farma fotowoltaiczna, najłatwiej jest powiedzieć, że jest to elektrownia słoneczna, składająca się z wielu paneli fotowoltaicznych i inwerterów solarnych. Takie konstrukcje mogą wytwarzać energię o wartości nawet do kilku megawatów. Dzięki energii, wyprodukowanej za pomocą farmy możliwe jest zasilanie zakładów produkcyjnych lub gospodarstw rolnych. Energię można również odsprzedać i czerpać z tego realne zyski. Jeśli interesuje Cię temat odnawialnych źródeł energii, odwiedź stronę: ciekawyartykul.pl, gdzie znajdziesz pasjonujące treści z różnych dziedzin, także fotowoltaiki.

W odróżnieniu od przydomowych instalacji fotowoltaicznych farma może zaspokoić potrzeby większych obiektów lub nawet całych gmin. Farma fotowoltaiczna zasila w założeniu ogólnodostępną sieć energetyczną. Wyprodukowana więc przez taką farmę energia, trafia do zakładów energetycznych, które bardzo chętnie ją kupują.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną głównie za pomocą paneli, które są wyposażone w specjalne ogniwa fotowoltaiczne. Promienie słonecznie, które padają na taki panel, powodują pobudzenie elektronów, znajdujących się w ogniwach, do ruchu. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne. Tak wytworzona energia jest prądem stałym, który jednak musi zostać zamieniony na prąd zmienny przy pomocy specjalnego falownika solarnego. Dopiero w momencie gdy energia zostanie przekształcona na prąd zmienny, może trafić do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Później energia trafia za pośrednictwem dystrybutorów energii do końcowych odbiorców.

Gdzie wybudować farmę fotowoltaiczną?

Aby farma fotowoltaiczna była wydajna i przynosiła zyski, powinna znajdować się w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego. Najlepszym wyborem są płaskie działki o ekspozycji południowej. Najlepiej, aby taka działa pod budowę farmy nie była zarośnięta drzewami. Ważne również by napływ światła nie był blokowany przez inne budynki. Prawo mówi o tym, że taka działka musi być przynajmniej gruntem IV klasy z dostępem do drogi utwardzonej i z możliwością podpięcia do sieci energetycznej. Jak wskazuje artykuł https://www.ciekawyartykul.pl/jak-zalozyc-farme-fotowoltaiczna/ lokalizacja farmy fotowoltaicznej jest szczególnie istotną kwestią. Województwa posiadające najlepsze warunki do inwestycji w fotowoltaikę to: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, opolskie, łódzkie i dolnośląskie.

Najczęściej inwestorzy decydują się na budowanie farm fotowoltaicznych na nieużytkach. Jeżeli wybierzemy jednak grunt rolny, to przed rozpoczęcie inwestycji należy go odrolnić. Czasem jednak farmy fotowoltaiczne powstają również na dachach dużych hal i magazynów. Pozwala to zaoszczędzić przedsiębiorstwom na kosztach zużywanej energii do funkcjonowania firmy.