Wirtualne biuro – szansa dla młodych przedsiębiorców

Planujesz założenie własnej firmy, która nie będzie wymagała wynajmowania większego lokalu? Dopiero rozwijasz swoją działalność i nie masz jeszcze wystarczająco dużo środków finansowych na wynajem pomieszczenia? A może spokojnie dasz radę prowadzić swoją działalność nie wychodząc przy tym z mieszkania?

To bardzo dobrze, wiadomo, na swoim najlepiej! Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podczas rejestracji w CEIDG będziesz zobligowany do podania adresu firmy. Możesz oczywiście wykorzystać do tego swój dom, ale mogą się z tym wiązać pewne komplikacje.

Wirtualne biuro – dlaczego warto?

Jeżeli jako adres siedziby swojej firmy planujesz podać swój adres zamieszkania, musisz liczyć się z tym, że trzeba to będzie dodatkowo zgłosić w Urzędzie Miasta, który będzie naliczał inny podatek od części twojego domu, która jest wykorzystywana do pracy. W przypadku, kiedy wynajmujesz lokal, musisz uzyskać zgodę właściciela, że możesz zarejestrować firmę na dany adres. Zwróć również uwagę na to, że rejestracja działalności na adres zamieszkania może nie wyglądać profesjonalnie przed potencjalnymi klientami. Spokojnie to nie znaczy, że musisz rezygnować ze swoich planów. Możesz zdecydować się na skorzystanie z usług, jakie oferuje wirtualne biuro. Jest to realnie istniejąca firma, znajdująca się zazwyczaj w centrum miasta, która oferuje przedsiębiorcom rejestrację działalności na adres ich budynku. Dzięki temu nie tylko nie musisz bawić się w odliczanie powierzchni mieszkania, której używasz do pracy, ale zyskujesz również atrakcyjną lokalizację, która może przyciągnąć potencjalnych klientów.

Dodatkowo pracownicy wirtualnego biura zajmą się twoją korespondencją. Poinformują cię o jej nadejściu, a w razie potrzeby prześlą zeskanowaną na pocztę mailową. Jeżeli nie lubisz poświęcać dużo czasu na kontakt z klientami, tę część obowiązków również możesz powierzyć pracownikom wirtualnego biura, którzy odpiszą na wiadomości lub odbiorą telefon. Mogą zająć się również rozliczeniem faktur, prowadzeniem strony internetowej, czy innymi formalnościami, tak byś ty mógł spokojnie zająć się najważniejszymi sprawami.

Wirtualne biura oferują również biurka, pokoje, czy sale konferencyjne na wynajem. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku spotkania biznesowego. Rozmowa z klientem niewątpliwie przebiegnie lepiej w odpowiednio dostosowanym wnętrzu niż w domu, czy na mieście. Co ciekawe, takie pomieszczenie możesz wynająć nawet na pół godziny, płacąc przy tym mniej niż za kawę w restauracji.

Wirtualne biuro – na co zwrócić uwagę?

Przy dokonywaniu wyboru, z usług którego biura wirtualnego chcesz skorzystać, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak długo dana firma jest na rynku. Młode biura często szybko upadają, a klienci zostają wtedy bez adresu. Z tego powodu są obciążeni dodatkowymi kosztami za zmianę adresu firmy w urzędach. Warto jest dodatkowo zasięgnąć opinii byłych i obecnych klientów, która może okazać się kluczowa. Ważne są również kompetencje pracowników. Jeżeli przykładowo prowadzisz interesy z obcokrajowcami, dobrze, by osoba, która w twoim imieniu będzie kontaktować się z kontrahentami płynnie porozumiewała się w danym języku.