Jak oszczędzać paliwo? – 5 najlepszych sposobów na zaoszczędzenie paliwa

Niezależnie od tego, czy jeździsz dwumiejscową hybrydą, czy trzytonowym SUV-em, są szanse, że możesz wycisnąć nieco więcej z każdego litra paliwa – a przy dzisiejszych cenach benzyny oszczędna jazda jest bardzo ważna. Te pięć wskazówek dotyczących oszczędzania paliwa przysłużyło mi się dobrze przez lata i mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa w samochodzie i złagodzić skutki wysokich cen paliwa. Większość z tych wskazówek zapewni bardzo niewielki wzrost średniego zużytego paliwa – ale użyj kilku razem, a poprawa przebiegu benzyny naprawdę się zsumuje.

Zwolnij

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie paliwa jest po prostu zmniejszenie prędkości. Wraz ze wzrostem prędkości zużycie paliwa spada wykładniczo. Jeśli należysz do grupy „najszybszego na autostradzie”, spróbuj przez kilka dni jeździć z ograniczeniem prędkości. Zaoszczędzisz dużo paliwa, a podróż nie potrwa długo. (Upewnij się tylko, że trzymasz się prawej strony, aby nie przeszkadzać mniej oświeconym.)

Korzystaj z karty paliwowej

Karta paliwowa umożliwia bezgotówkowe płacenie za paliwo, opłaty drogowe czy korzystanie z myjni samochodowych. Dodatkowo z kartą paliwową można otrzymać zniżki podczas tankowania pojazdu. Na rynku istnieje wiele udogodnień w postaci kart flotowych. Dlatego aby wybrać najlepszą warto sprawdzić ranking kart paliwowych, gdzie znajdziesz zestawienie najlepszych ofert. Oprócz oszczędności na paliwie, taki rodzaj karty niesie ze sobą o wiele więcej korzyści, jak np. zbiorcza faktura, łatwość transakcji czy bezpieczeństwo.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Niedopompowane opony są jedną z najczęściej ignorowanych przyczyn zepsutego MPG. Opony tracą powietrze z powodu czasu (około 600 paskali miesięcznie) i temperatury (600 paskali na każde 10 stopni spadku); niedopompowane opony mają większy opór toczenia, co oznacza, że musisz spalić więcej gazu, aby samochód mógł się poruszać. Kup niezawodny manometr i sprawdzaj opony przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, aby sprawdzać je, gdy są zimne, ponieważ jazda samochodem rozgrzewa opony wraz z powietrzem w nich, co zwiększa ciśnienie i daje fałszywie wysoki odczyt. Stosować wartości ciśnienia podane w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej w ościeżnicy drzwi kierowcy.

Sprawdź filtr powietrza

Zabrudzony filtr powietrza ogranicza dopływ powietrza do silnika, co ma negatywny wpływ na wydajność i ekonomię. Jeśli chodzi o filtry powietrza w samochodzie, to są one łatwe do sprawdzenia i wymiany; wyjmij filtr i trzymaj go pod słońcem. Jeśli nie widzisz przechodzącego przez nią światła, potrzebujesz nowego. Rozważ filtr K&N lub podobny „stały” filtr, który jest czyszczony, a nie wymieniany; są znacznie mniej restrykcyjne niż jednorazowe filtry papierowe, a ponadto są lepsze dla środowiska. Jeśli interesują Cię podobne tematy wejdź na stronę gama4x4.pl, gdzie znajdziesz blog prowadzony przez pasjonatów motoryzacji.

Przyspieszaj z rozwagą

Nie warto startować ze świateł, jak podczas wyścigu samochodowego. Jeśli prowadzisz automatyczną skrzynię biegów, przyspieszaj umiarkowanie, aby skrzynia biegów mogła przerzucić się na wyższe biegi. Drążki do zmiany biegów powinny zmieniać biegi wcześnie, aby utrzymać niskie obroty, ale nie szarp silnika – zmniejsz bieg, jeśli chcesz przyspieszyć. Miej oko na dalszą drogę pod kątem potencjalnych spowolnień. Jeśli szybko przyspieszasz, a później natychmiast hamujesz, to marnujesz paliwo.