Surowce wtórne – czym są, co się do nich zalicza i jak znaleźć skup surowców wtórnych?

Surowce wtórne bardzo często kojarzą się ze zwykłymi śmieciami, które nie mają żadnej wartości. Jest to jednak ogromny błąd, gdyż surowce wtórne to odpady o kolosalnym znaczeniu dla całej gospodarki. Czym konkretnie one są i dlaczego zwykły Kowalski powinien zainteresować się ich sprzedażą? W jaki sposób można znaleźć dobry skup i jakie są ceny?

Czym są surowce wtórne?

Jak najprościej można wyjaśnić, co to są surowce wtórne? Są to po prostu odpady będące efektem ubocznym procesu produkcji oraz dystrybucji danego towaru. Jak wynika z oferty jednego z największych skupów, którym bez wątpienia jest “Eko-Stal skup złomu i surowców wtórnych Maków Mazowiecki”, do surowców wtórnych zaliczyć można takie produkty jak:

  • makulatura,
  • tworzywa sztuczne: folie i plastikowe butelki,
  • szkło: całe lub potłuczone,
  • metale: aluminiowe puszki, złom itd.

Na surowce wtórne składają się zatem wszystkie produkty, które w jakiś sposób wykorzystywane są w celach logistycznych i sprzedażowych.

Dlaczego warto sprzedawać surowce wtórne?

Z jakiego konkretnie powodu powinno się sprzedawać surowce wtórne i jakie płyną z tego korzyści? Wiedzieć trzeba, że odpadki tego rodzaju mają to do siebie, że dają się łatwo przetwarzać. Wystarczy je tylko oczyścić, aby można było ze zwykłych śmieci uzyskać całkowicie nowe produkty. Takie działanie pociąga za sobą szereg niezwykle ważnych korzyści. Przede wszystkim wspomnieć trzeba o aspekcie ekologicznym — zamiast produkować coraz to nowsze produkty i zużywać zasoby, z jednoczesnym wyrzucaniem zużytych produktów, uzyskuje się obieg zamknięty. Oczywiście niesie to za sobą także radykalną obniżkę kosztu produkcji.

Skup surowców wtórnych

W jaki sposób znaleźć skup złomu?

Wiele osób nie podejmuje się sprzedaży surowców wtórych, ponieważ po prostu nie wie, jak znaleźć miejsce, które je od nich skupi. Znalezienie skupu jest jednak o wiele prostsze, niż może się wydawać. Tak naprawdę wystarczy tylko rozejrzeć się po swojej okolicy lub ewentualnie poszukać w internecie, a na pewno uda się w niewielkiej odległości od swojego miejsca zamieszkania znaleźć miejsce, które odkupi od nas surowce nadające się do przetworzenia.

Jak przygotować złom do skupu?

Zanim udamy się do skupu, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób przygotować surowce, aby skup je od nas przyjął. Na uwadze należy bowiem mieć, że nie każdy odpadek i nie w każdym stanie nadawać się będzie do przetworzenia. Przykładowo żaden skup nie przyjmie od nas lakierowanego i kredowego papieru, ceramiki, a także opakowań wykonanych z wielu zróżnicowanych materiałów.

Wiedzieć dodatkowo trzeba, że surowce, które nadają się do przetwarzania, powinny zostać odpowiednio przygotowane przed przekazaniem ich do skupu. Zaleca się, aby z kartonów usunąć wszelkie plastikowe elementy np. nakrętki, a aluminiowe puszki dokładnie opróżnić i zgnieść. To samo dotyczy także butelek plastikowych i opakowań kartonowych, które również powinny zostać zgniecione. Co ciekawe, żadnego większego przygotowania nie wymaga sprzęt elektroniczny.

Ile można zarobić w skupie?

Sprzedawanie surowców wtórnych do skupu ma niewątpliwy aspekt ekologiczny, gdyż pozwala znacznie zmniejszyć ilość generowanych odpadków. Na uwadze należy jednak mieć także to, że na takich odpadkach można po prostu zarobić. Jak prezentuje się typowy cennik złomu, który znajduje się w skupie? Ceny te zależą w dużej mierze od konkretnego skupu i mogą się różnić w różnych częściach kraju. Aby poznać dokładną kwotę, należy skontaktować się z danym skupem. Bez względu na to, sprzedawanie surowców wtórnych do skupu jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla portfela sprzedającego.