Lwów – miasto z polską historią

Dla wielu osób Lwów jest miastem, z którym łączy się historia ich rodzin. Przesiedleni po II wojnie mieszkańcy Lwowa i ich rodziny ciągle pamiętają o tamtejszym życiu i bardzo pielęgnują wspomnienia. Do niedawna możliwość wyjazdu do Lwowa była nieduża. Obecnie miasto to jest coraz częściej odwiedzane, nie tylko przez potomków wysiedlonych mieszkańców. Lwów okazał się świetnym kierunkiem turystycznym, z wieloma zabytkami i atrakcjami.

Coraz więcej biur podróży oferuje swoim klientom wycieczki na Ukrainę. Wśród nich najpopularniejsze są te do Lwowa i jego okolic. Nie ma w tym nic dziwnego, bo Lwów to miasto nieodłącznie związane jest z historią Polski. Mimo, że dziś należy do Ukrainy, praktycznie na każdym kroku widać ślady polskości, można też ciągle spotkać tam wielu Polaków, którzy posługują się przepiękną polszczyzną. Większość zabytków także jest związana z Polską.

Co trzeba koniecznie zobaczyć we Lwowie?

Większość wycieczek swoje pierwsze kroki kieruje na Cmentarz Łyczakowski i pobliski Cmentarz Orląt Lwowskich. Zapalają znicze i kładą kwiaty na grobach polskich uczonych,twórców i tych, którzy za Polskę walczyli. Pochowani są tu m.in. Maria Konopnicka i wybitny matematyk Stefan Banach. Cmentarz Łyczakowski to także wspaniały zbiór dzieł sztuki, jakimi są grobowce i nagrobki.

Kolejnym punktem każdej wycieczki do Lwowa jest oczywiście lwowski Rynek. Otoczony pięknymi zabytkowymi kamieniczkami jest niezwykle urokliwym miejscem i razem z pobliskimi uliczkami sprawia wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Mnóstwo rozmaitych kawiarni i restauracji, często ciekawie urządzonych zaprasza na doskonałą kawę i wyborne słodycze. Niektóre z nich nie zmieniły praktycznie wystroju od przedwojnia.

Pokrzepieni dobrą kawą turyści mogą odwiedzić wspaniałe kościoły i cerkwie, które pokazują, jak ważnym i bogatym miastem był Lwów. Koniecznie trzeba też zobaczyć budynki lwowskiego uniwersytetu i zadumać się przy pomniku profesorów lwowskich, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców.

Lwów to miasto, do którego się wraca, warto wyruszyć tam np. z biurem podróży PTT Chortycia. Kto raz tu przyjechał, przyjedzie kolejny raz, żeby chłonąć specyficzną atmosferę miasta.