Jak przeprowadzić windykację polubowną?

W przypadku gdy nasi kontrahenci opóźniają się z opłatami za różnego rodzaju towary czy też usługi, powinniśmy skontaktować się z nimi, przypomnieć o konieczności zapłaty, dzięki temu szybciej możemy odzyskać nasze należności.

Niekiedy może być to zwykły błąd przy płatnościach, czasem nasz kontrahent może po prostu zapomnieć o fakturze, czasem telefon czy też SMS może rozwiązać kłopotliwe sytuacje. Obecnie mamy do dyspozycji wiele środków komunikacji, możemy przykładowo wysłać listy za pomocą poczty czy też kuriera, z usługą potwierdzenia odbioru. Oczywiście mamy do dyspozycji różne narzędzia odzyskania naszych pieniędzy, w niektórych przypadkach możemy także skierować sprawę na drogę sądową. Wówczas po rozpatrzeniu pozytywnie naszej sprawy może dojść do zasądzenia obowiązku spłaty. Jeżeli jednak to nie nastąpi, sprawa może zostać skierowana do komornika, który będzie egzekwował należności z konta kontrahenta, lub też może doprowadzić do zajęcia środków stałych w firmie. Jest to oczywiście niekorzystna sytuacja, dlatego też firmy, które posiadają zaległości, po informacji o wszczęciu tego rodzaju działań spłacają swoje długi. Jak przeprowadzić windykację polubowną?

Kiedy jednak nie wiemy, w jaki sposób nawiązać kontakt z klientem, lub też odrzuca on nasze telefony czy SMSy, wówczas możemy skorzystać z kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tego rodzaju sprawach.

Możemy także znaleźć firmę windykacyjną, która posiada odpowiednie doświadczenie w tej materii. Wówczas powinniśmy przekazać wszystkie niezbędne dokumenty, taki jak faktura, rachunek, czy też umowa z klientem, na podstawie której firma będzie mogła zająć się windykacją naszych pieniędzy i będzie miała podstawę prawną do działań. Oczywiście na początku stosowana jest windykacja polubowna, a kontakt z klientem, często rozmowa telefoniczna potrafi wyjaśnić problem, czy też skłonić nieuczciwego kontrahenta do zapłaty. Czasem też niektórzy klienci wykorzystują fakt, iż mogą przedłużać okres spłaty, wykorzystując pieniądze w obrocie w firmie, czy też trzymając je na lokacie bankowej. Z pewnością windykacja należności przez firmę będzie skuteczniejsza, jeżeli zostanie poparta odpowiednimi zapisami prawnymi. Prawnik zatrudniony w firmie powinien przygotować dokument w taki sposób, aby w uzasadnieniu znalazły się konkretne przepisy kodeksu cywilnego, które określają zasady płatności za wykonany usługę czy też dostarczenie danego towaru.