Własny ebook – jak zwiększyć jego atrakcyjność w oczach odbiorców?

Ebooki już od kilku lat cieszą się sukcesywnie rosnącą popularnością. Wpływa na to wygoda ich użytkowania oraz łatwy dostęp do ich treści, zarówno za pośrednictwem komputerów, jak i przenośnych czytników oraz urządzeń mobilnych. Jeśli planujesz napisanie własnego ebooka, podpowiadamy jak zrobić to sprawnie, zwiększając jednocześnie szansę na jego sprzedaż.

Pisanie ebooka – skąd czerpać inspiracje?

Interesujący, a zarazem bogaty w wartościowe z punktu odbioru czytelnika treści ebook, to wykładnia kilku istotnych czynników. Przede wszystkim będzie to wiedza autora, którą przelewa on na wirtualny papier, by podzielić się nią z odbiorcami. I to właśnie merytoryka jest kluczem do sukcesu, przekładającego się na poziom sprzedaży elektronicznej książki. Cennym źródłem inspiracji, jeśli chodzi o tematykę dzieła, może być natomiast własny blog, ale również publikacje konkurencji i literatura ekspercka, zwłaszcza jeśli ebook ma być źródłem skondensowanej wiedzy na dany temat.

Czy warto zadbać, pisząc własnego ebooka?

Merytoryka to jedna z najważniejszych kwestii, rzutujących na realną wartość ebooka. Należy jednak zadbać również i o to, by był on przyjazny w odbiorze. W tym kontekście niezwykle istotna będzie korekta i redakcja tekstu. Jak przeczytasz na stronie epitetykorekta.pl, należącej do firmy Redakcja i korekta tekstu – Ewelina Biernaś, ul. Staropolska 23, 80-180 Kowale (Gdańsk), to właśnie dzięki nim możliwe jest wzmocnienie przekazu, uporządkowanie chaosu i usunięcie błędów, zanim zdeterminują one odbiór tekstu. Tak więc korekta i redakcja to nie tylko szansa na pozbycie się literówek, ale również poprawa urwanych wątków i weryfikacja merytoryczna, co z kolei determinuje wysoką  jakość dzieła.

Czy warto sprzedawać książki elektroniczne?

Sprzedaż ebooków wiąże się z wieloma korzyściami, z których czerpać mogą nie tylko autorzy, ale również i odbiorcy dzieła. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • możliwość dotarcia ze swoimi treściami do szerokiego grona czytelników, również tych spoza granic kraju,
  • możliwość aktualizacji treści – znacznie łatwiejsza, niż w przypadku tradycyjnych książek,
  • niższe koszty produkcji – w artykule „Jak wydać książkę samodzielnie – self-publishing krok po kroku” oszacowano cenę druku na 6000, do nawet 10 000 zł w przypadku 1000 egzemplarzy tradycyjnej książki. Koszty te zostają zniwelowane przy wydawaniu książek elektronicznych,
  • wyższa marża dla autora, związana z niższymi kosztami produkcji,
  • możliwość samodzielnej publikacji dzieła na dedykowanych temu platformach.

Dlaczego warto współpracować z beta readerem?

Aby zwiększyć atrakcyjność ebooka i wpłynąć pozytywnie na jakość tworzących go treści, warto skorzystać z oferty beta readera. Więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z artykułu „Jak napisać i wydać e-booka i ile to kosztuje”, w którym przedstawiono zarówno zalety takiej współpracy, jak i jej koszty. Pod nazwą beta reader kryje się osoba, która jako pierwsza zapozna się z tekstem, by następnie wyrazić o nim rzetelną opinię. Taki mentoring pisarski dotyczy nie tylko kwestii technicznych, jak styl pisania, ale również kreacji bohaterów i fabuły oraz ogólnych wrażeń, które nasuwały się w trakcie lektury dzieła. Beta reader to pierwszy recenzent, który podzieli się swoją opinią oraz wskaże zarówno mocne strony dostarczonego tekstu, jak i elementy, wymagające jeszcze dopracowania.

Jak zwiększyć atrakcyjność ebooka w oczach odbiorców?

Skoro jesteśmy już przy pojęciu atrakcyjności ebooków, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, rzutujących na ogólny odbiór dzieła. Będą to przede wszystkim zdjęcia, grafiki, ilustracje czy notatki wizualne. Niezależnie od charakteru, muszą one cechować się wysoką jakością oraz idealnym wkomponowaniem w treść ebooka. Przy tej okazji należy również wspomnieć o prawach autorskich. 

Tworząc własną książkę elektroniczną, można korzystać zarówno z grafik, przygotowanych na zamówienie, jak i z istniejących już obrazów do użytku komercjalnego. W każdym przypadku należy zapoznać się szczegółowo z warunkami licencji, oznaczając autora dzieła lub też zadbać o przeniesienie praw autorskich do dostarczonych materiałów w chwili zapłaty wynagrodzenia za ich stworzenie.