Aranżujemy fotografie rodzinne na ścianach w domu

Kolekcje rodzinnych fotografii zawsze nadają przytulności wnętrzu. Dzięki zdjęciom sprawiamy, że dom czy mieszkanie staje się bardziej osobiste, spersonalizowane. Zaznaczamy nimi obecność naszą i naszych bliskich, tworzymy klimat i oddajemy charakter naszej rodziny. Do stworzenia efektownej kolekcji potrzebujemy nie tylko ładnych ramek ale i przestrzeni, na której wykonujemy fotografie. Gdzie najlepiej zaaranżować zdjęcia rodzinne? Jaką formę wydruku wybrać? 

 

Aranżujemy fotografie rodzinne na ścianach w domu

Efektowna galeria w salonie

Bezosobowe wnętrza rodem z katalogów sprawdzają się dobrze jedynie jako reklamy sklepów meblowych. W realnym życiu lubimy otaczać się przedmiotami, które tworzą przytulne wnętrza. Spersonalizowane pomieszczenia wydają się nam bardziej osobiste i oddają charakter naszej rodziny. Najlepszym miejscem na zaaranżowanie galerii zdjęć na ścianie jest salon jako centralne miejsce w domu,  którym spotykają się wszyscy jego mieszkańcy. Zdjęcia można zawiesić bezpośrednio na ścianie lub ustawić na półkach. Wszystko tak naprawdę zależy od ogólnej aranżacji salonu a także od ilości i wielkości ramek. Półki na ścianę sprawdzą się przy mniejszej ilości fotografii umieszczonych w małych ramkach. Wielkoformatowe zdjęcia będą z kolei doskonale wyglądały zawieszone bezpośrednio na ścianie, szczególnie w otoczeniu wielu mniejszych ramek.

Aby kolekcja zdjęć prezentowała się stylowo i efektownie warto przemyśleć wcześniej układ całej kompozycji. W tym celu dobrze jest rozłożyć ramki najpierw na podłodze aby sprawdzić różne warianty. Następnie należy zastanowić się nad rodzajem i kolorem ramek. W zależności od stylu w jakim utrzymany jest salon mogą to być minimalistyczne ramki w jednakowym kolorze albo kompozycja wielorakich ramek, mniej lub bardziej zdobionych. Przy dużej ilości małych fotografii dobrym rozwiązaniem są szklane antyramy. Z kolei kompozycja kilku większych zdjęć doskonale będzie się prezentować w ramkach o różnej grubości. Do przestrzeni urządzonych w nowoczesnym stylu pasują minimalistyczne ramki a w nich czarno białe zdjęcia. Do wnętrz klasycznych ramki mogą być bardziej okazałe, zdobione a fotografie kolorowe.

 

Intymna kolekcja zdjęć w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym odpowiedni klimat to podstawa a fotografie doskonale sprawdzą się w jego budowaniu. Jest to również bardzo osobista przestrzeń, do której nie zapraszamy wszystkich gości. Możemy więc pozwolić sobie na bardziej intymne fotografie. Wiele par decyduje się ostatnio na sesje zdjęciowe, a efektem tych spotkań są piękne, sensualne a czasem zabarwione nutą erotyzmu fotografie. Odpowiednio oprawione i wyeksponowane na ścianie mogą być cudowną ozdobą sypialni, podkreślając jej charakter. Galerię zdjęć można zawiesić zarówno nad łóżkiem jak i na pozostałych ścianach. Jeżeli metraż na to pozwala warto wygospodarować przytulny kącik z fotelem i lampką a w pobliżu umieścić kolekcję zdjęć.

 

Jak oświetlić fotografie na ścianie?

Aby efektownie wyeksponować fotografie na ścianie należy je odpowiednio oświetlić. Najlepiej prezentuje się oświetlenie punktowe w postaci kinkietów zawieszonych nad kolekcją zdjęć. Światło powinno być ustawione w dół i delikatnie oświetlać zdjęcia. Galeria zdjęć umieszczone na klatkach schodowych bardzo często podświetlane są kinkietami schodowymi, których światło pada w gór i w dół. Wówczas dobrze taki kilkiet umieścić w środku całej kompozycji. Innym rozwiązaniem są listwy LED, które montujemy pod ramą zdjęcia. Dotyczy to szczególnie wielkoformatowych fotografii. Wówczas światło w ciekawy sposób oświetla kształt ramy i podkreśla dekorację. 

 

Klasyczne fotografie czy zdjęcia wywołane na płótnie?

Ciekawą alternatywą dla klasycznych fotografii są zdjęcia wywołane na płótnie. Tkanina opięta jest na drewnianej ramce i zwykle posiada zadrukowane boki, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej ramy. Na płótnie drukuje się głównie wielkoformatowe fotografie, które dzięki tej technice prezentują się okazale niczym obraz. Takie zdjęcie może być stanowić centralny punkt aranżacji pokoju i być jego główną ozdobą.