Zmniejszenie płatków uszu — wszystko na temat zabiegu

Uszy to element naszego ciała, który bardzo szybko „rzuca się” w oczy i znacząco wpływa na kształt naszej twarzy. Najbardziej pożądane, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn są małe i przylegające do głowy uszy. Niestety zdarza się, że w wyniku uwarunkowań genetycznych lub różnych urazów nasze małżowiny uszne stają się duże, mięsiste i mocno odstające, co rodzi kompleksy i jest przyczyną niskiej samooceny.

Jak radzić sobie z dużymi uszami?

Na szczęście istnieją sposoby, by zaradzić problemowi zbyt dużych, czy odstających uszu, takie jak zabieg chirurgiczny dający trwałą zmianę wyglądu małżowin. Jeśli interesuje Cię zmniejszenie płatków uszu w Klinice chirurgii plastycznej uszu Derm-Estetyka przy ul. Szafarnia 11 w Gdańsku (Tel: +48 500 430 484) przeczytaj dalsza część tekstu.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Zabieg zmniejszenia uszu jest mało inwazyjny i niesie ze sobą ogromne korzyści. Nie jest on jednak wykonywany u każdego, a jedynie u osób, które wykazują pewne cechy w wyglądzie małżowin, takie jak:

  • za duży, nieproporcjonalny płatek ucha lub obojga uszu,
  • wydłużenie płatka ucha związane z procesami starzenia,
  • przerośniecie płatka ucha w wyniku cech wrodzonych.

Jakie są przeciwwskazania do skorzystania zabiegu?

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest zaburzenie krzepliwości krwi, a także przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Z tego powodu należy zaprzestać przyjmowania tych substancji na około 2 tygodnie przed planowaną operacją. Istotnym przeciwwskazaniem są również zaawansowana choroba sercowo-naczyniowa oraz nadciśnienie tętnicze. Zabiegów zmniejszania uszu nie powinno się wykonywać również w ciąży oraz przy nieuregulowanej cukrzycy. Przeciwwskazaniem będzie również występowanie zmian ropnych w okolicy zabiegowej, ponieważ grozi to zakażeniem rany.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg zmniejszenia płatków uszu każdorazowo powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem pacjenta. Pierwszy etap to konsultacja z lekarzem prowadzącym, w trakcie której zostanie przeprowadzony wywiad lekarski na temat przebytych chorób i przyjmowanych leków. Następny etap to wykonanie dodatkowych badań zleconych przez lekarza, które mają potwierdzić dobry stan zdrowia pacjenta oraz omówienie planu operacji i podpisanie niezbędnych dokumentów. Bardzo ważne jest również zaprzestanie palenia papierosów przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg zmniejszenia płatków uszu?

Zabieg zmniejszania uszu jest małoinwazyjny i pozwala na poprawę wyglądu uszu bez widocznych blizn. W przypadku zmniejszenia jednego płatka procedura trwa około 20 minut, z kolei przy zabiegu na obie małżowiny jest to około 40 minut. W trakcie operacji stosuje się znieczulenie miejscowe, co oznacza, że pacjent jest przytomny i świadomy.

Główna część zabiegu polega na odpowiednim naciągnięciu oraz osuszeniu skóry w miejscu operowanym, a następnie wykonaniu nacięcia płatka we wcześniej wyznaczonych granicach. Następnie chirurg usuwa nadmiar tkanki ucha (zarówno skóry, jak i tkanki podskórnej) do odpowiednich wymiarów. Na koniec na ranę pooperacyjną nakładane są szwy ściągane po kilku dniach od zabiegu.

Jak wygląda rekonwalescencja i jakie są zalecenia po zabiegu?

Zabieg zmniejszenia płatków uszu nie jest inwazyjny, dlatego nie wymaga od pacjenta długiego dochodzenia do siebie. Szwy ściągane są po około 7-10 dniach od zabiegu, jednak pełen efekt procedury będzie widoczny po około 4-6 miesiącach. Pierwszą dobę po operacji należy dbać o suchość okolicy operowanej oraz o unikanie jakichkolwiek urazów. Przez około 2 tygodnie należy stosować niewielką ilość maści z antybiotykiem, a w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych, warto skorzystać z ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. W trakcie gojenia rany pooperacyjnej należy również unikać dużego wysiłku fizycznego, sauny oraz basenu.