Otorynolaryngologia, czyli czym się zajmuje Laryngolog Łódź NFZ?

Słowo otorynolaryngologia lub jego krótsza forma, otolaryngologia, pochodzi od greckich słów podstawowych: otos (ucho), rhino (nos), laryngo (tchawica) i logos (nauka). Otorynolaryngolog to lekarz, który zajmuje się badaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, gardła, twarzy, głowy i szyi. Popularnym akronimem tej specjalistycznej gałęzi medycyny jest laryngolog Łódź NFZ, czyli specjalista od uszu, nosa i gardła. Wszystkie trzy terminy są używane zamiennie.

Każdy organ, który zlokalizowany jest w okolicach głowy i szyi jest drobny, delikatny i odgrywa niezwykle istotną rolę w zdrowym funkcjonowaniu całego ciała. Na przykład kości ucha wewnętrznego mogą być tak małe, jak pojedyncze ziarno ryżu. Dlatego w leczeniu odpowiednich narządów potrzebne jest wysoce specjalistyczne szkolenie, precyzja i dbałość o szczegóły, aby utrzymać funkcje takie jak mowa, głos, słyszenie, odczuwanie smaku i oddychanie. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej kierują pacjentów z zaburzeniami czynności ucha, nosa, krtani, gardła, jamy ustnej, głowy i szyi do laryngologów.

Jakie części ciała leczy Laryngolog Łódź NFZ?

Jak wynika z wcześniej podanej definicji, Laryngolog Łódź NFZ diagnozuje, bada i leczy choroby uszu, nosa, zatok, krtani, jamy ustnej i gardła, a także struktury szyi i twarzy.

Uszy

Ta część ciała jest wyłączną domeną otolaryngologów. Wyjątkowo trenują zarówno w medycynie, jak i chirurgii w leczeniu utraty słuchu, infekcji ucha, zaburzeń równowagi (zawroty głowy), dzwonienia w uszach (szum uszny) i niektórych zaburzeń nerwów czaszkowych. Zajmują się również wrodzonymi zaburzeniami słuchu.

Nos

Zapalenie zatok jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jaką diagnozuje Laryngolog Łódź NFZ. Otorynolaryngolodzy dbają o jamę nosową i zatoki. Zaburzenia nosa obejmują węch, narośla lub polipy oraz problemy związane z odchyloną przegrodą.

Gardło

Otolaryngolodzy są ekspertami w leczeniu chorób gardła, krtani i przełyku, w tym trudności z głosem, mową i przełykaniem.

Głowa i szyja

Wysokie funkcje sensoryczne wzroku, węchu, słuchu, smaku, a także wyglądu są skoncentrowane na twarzy. Otolaryngolodzy leczą infekcje, łagodne (nienowotworowe) i złośliwe (nowotworowe) guzy, urazy twarzy i deformacje. Czasami wykonują zarówno zabiegi chirurgii plastycznej, jak i rekonstrukcyjnej.

W czym specjalizuje się laryngolog Łódź?

Wiele problemów, którymi zajmuje się laryngolog Łódź, może być wstępnie diagnozowana i leczona przez lekarza rodzinnego. Jednak są pewne jednostki chorobowe, z którymi każdy lekarz kieruje pacjentów do specjalisty otorynolaryngologii.

Są to:

Alergia – leczenie lekami, immunoterapią lub kontrolowaniem czynników wyzwalających.

Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna twarzy – na twarzy, szyi lub uchu ze względów medycznych, kosmetycznych, funkcjonalnych lub rekonstrukcyjnych.

Głowa i Szyja – choroby, nowotwory, urazy, choroby zakaźne i deformacje głowy, szyi i twarzy. W tych obszarach laryngolodzy wykonują zabiegi kosmetyczne i rekonstrukcyjne. Radzą sobie z problemami z nerwami głowy i szyi, które kontrolują wzrok, węch, słuch i ruchy twarzy.

Laryngologia – zaburzenia gardła i krtani, w tym mowa, śpiew, jedzenie, połykanie i trawienie.

Otologia oraz neurotologia – zaburzenia ucha, w tym zaburzenia nerwowe, słuchu i równowagi.

Otolaryngologia dziecięca – choroby laryngologiczne u dzieci, w tym wady wrodzone i problemy rozwojowe.

Rynologia – schorzenia nosa i zatok.

Medycyna snu to podspecjalizacja, w której również specjalizują się niektórzy otolaryngolodzy. Przy tak wielu obszarach specjalizacji warto wiedzieć, kiedy należy poprosić o skierowanie do specjalisty laryngologa. Specjaliści laryngolodzy są wyjątkowo przeszkoleni zarówno w medycynie, jak i chirurgii, i nie muszą kierować pacjentów, którzy wymagają operacji ucha, nosa, gardła lub głowy / szyi. Są odpowiednimi lekarzami dla tych problemów, ponieważ mogą zapewnić kompleksową, praktyczną opiekę. Jeśli u Ciebie lub bliskiej Ci osoby występują niepokojące i objawy, dotyczące którejś z wymienionych wyżej okolic, należy zgłosić się do otorynolaryngologa.