Właściwa izolacja domu pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania

Piwnica i poddasze domu wymagają szczególnej uwagi podczas izolacji. Właściciele domów muszą wziąć pod uwagę przeznaczenie danej przestrzeni, a także warunki.

W piwnicach z pewnością nie należy zapominać o środkach kontroli wilgoci. Wilgotna piwnica może prowadzić do problemów z pleśnią czy uszkodzeń elementów konstrukcyjnych. Izolacja występuje w wielu formach, w tym w postaci płyt styropianowych, waty, pianki natryskowej i luźnego wypełnienia. Wełna mineralna stosowana jest często w przypadku poddasza, dzięki możliwości łatwego cięcia, możemy dostosować ją do różnych powierzchni. Można także wciskać ją w wąskie miejsca, dzięki temu może dotrzeć do różnych zakamarków. Przez wiele lat najpopularniejszym materiałem izolacyjnym był styropian, najczęściej stosowany na wewnątrz budynku, Można stosować różne grubości płyt, od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Obecnie coraz częściej domy docieplane są styropianem o grubości 30 centymetrów, co daje bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli ściana budynku składa się z kilku warstw pustaków, wówczas styropian może trafić między ścianki.

Dzięki zastosowaniu styropianu na zewnątrz oraz wewnątrz zyskujemy doskonałą ochronę.

Jednak najlepszym obecnie materiałem izolacyjnym jest pianka bardzo często stosowane jest obecnie ocieplenie poddasza pianką cena jest dość przystępna. Ta technika jest także najszybszą ze wszystkich dostępnych. Pianka w czasie zastygania zwiększa swoją powierzchnię, dlatego tez może dobrze docierać w różne miejsca. Płyty ze styropianu lub pianki poliuretanowej zapewniają doskonałe wartości izolacyjne dla stosunkowo małej grubości. Mogą być stosowane do prawie każdej części budynku i są szczególnie skuteczne do izolowania poszycia ścian zewnętrznych, poszycia wnętrza ścian piwnic oraz w specjalnych zastosowaniach, takich jak klapy strychowe lub szczeliny powietrzne, w których legary podłogowe stykają się z fundamentami. Stanowią one dobry sposób na izolację przestrzeni między krokwiami dachowymi na nie poddanych wentylacji poddaszu.