Kiedy warto zamontować kominek w domu?

Mimo rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, urządzenia grzewcze na paliwo stałe nadal mają wielu zwolenników. Wśród szczególnie popularnych urządzeń tego typu należy wskazać kominki. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na montaż kominka?

Kominek tradycyjny i inne rodzaje kominków

Montaż tradycyjnego kominka nie w każdej sytuacji jest możliwy. Aby urządzenie mogło działać poprawnie, konieczne jest właściwe usytuowanie przewodów kominowych, dobra wentylacja pomieszczenia, a także odpowiednia ilość wolnego miejsca. Kominek nie powinien stać w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi i okien, przylegać do mebli ani innych elementów wyposażenia budynku. Poza tym niezwykle istotną kwestią jest nośność podłogi. Co prawda producent nowoczesnych kominków oferuje wkłady kominkowe znacznie lżejsze od stosowanych dawniej wkładów żeliwnych, ale ich waga nadal wyklucza montaż urządzenia na wyższych kondygnacjach budynku.

Czy brak możliwości montażu tradycyjnego kominka oznacza, że należy pożegnać się z marzeniem o posiadaniu takiego urządzenia? Nie, na rynku dostępne są również kominki na biopaliwo i kominki elektryczne, które pozwolą na stworzenie przyjemnej atmosfery w zimowe wieczory. Faktem jest jednak, że najlepszą atmosferę tworzą kominki opalane drewnem. Poza tym, obok funkcji dekoracyjnej, pełnią funkcję użytkową. W mniejszych budynkach z powodzeniem mogą stać się podstawowym źródłem ciepła.

Kiedy warto zdecydować się na kominek?

Kominek wspiera pracę podstawowego źródła ciepła

Kominek świetnie sprawdza się jako dodatkowe, awaryjne źródło ciepła. Jeśli źródło podstawowe nie jest przystosowane do działania w skrajnie niskich temperaturach, kominek wesprze jego działanie w okresie występowania silnych mrozów. Poza tym sprawdzi się, gdyby źródło podstawowe, zwłaszcza uzależnione od działania sieci elektrycznej, zawiodło. Kominek zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne. Poza tym pozwala na wprowadzenie oszczędności. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że wczesną jesienią albo późną wiosną wieczory stają się na tyle chłodne, że wskazane byłoby uruchomienie ogrzewania. Nie jest to jednak opłacalne, bo w ciągu dnia temperatury są wysokie. Wówczas wieczorami można uruchomić kominek. Temperatura w pomieszczeniach szybko się podniesie, a domowy budżet nie zostanie nadwerężony.

Nowoczesne wkłady kominkowe – ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej

W mniejszych budynkach kominek może być podstawowym źródłem ciepła. Urządzenie o odpowiedniej mocy i sprawności z powodzeniem ogrzeje niewielki, kilkuizbowy dom parterowy. Oczywiście wówczas warto wyposażyć budynek w system dystrybucji gorącego powietrza albo zdecydować się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową.

Kominek w domu i jego funkcja dekoracyjna

Kominek to urządzenie grzewcze, ale wielu inwestorów traktuje go jak dekoracyjny element pomieszczenia. Jeśli mamy w domu wystarczająco dużo miejsca, by umieścić kominek oraz lubimy tworzoną przez niego atmosferę, śmiało możemy pomyśleć o montażu nowoczesnego wkładu. Szczególnie ciekawie prezentują się kominki narożne, które podnoszą estetykę wnętrza nawet w okresie letnim, gdy z oczywistych względów nie są użytkowane.