Skuteczny preparat na stawy – co powinno znaleźć się na liście składników?

Zmagasz się z bólem stawów, ale wszystkie suplementy, które już wypróbowałeś, okazały się mało skuteczne? Jeśli chcesz uniknąć podobnych błędów w przyszłości, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Podpowiemy Ci, jakich składników szukać w suplementach na stawy, żebyś był zadowolony z efektu.

Co na stawy? Sprawdź, jakie składniki pomogą je wzmocnić i złagodzić ból

Ból stawów utrudnia Ci wykonywanie codziennych czynności i przeszkadza w treningach? Jego przyczyną może być uraz, ale warto sprawdzić, czy źródło problemu nie leży gdzie indziej. Równie dobrze może być to nadmierne przeciążenie stawów (dotyczy to szczególnie osób z nadwagą i otyłością), a także choroby (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa).

Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z bólem i ograniczeniem ruchomości w stawach, zgłoś się po pomoc do lekarza. Zbierze on szczegółowy wywiad, zleci badania diagnostyczne i wybierze odpowiednią metodę leczenia. 

Oprócz farmakoterapii, czy fizjoterapii w złagodzeniu uporczywych dolegliwości może pomóc preparat na stawy z odpowiednim składem. W tym momencie pojawia się pytanie o to, czego szukać na liście składników, aby działanie takiego produktu było skuteczne.

Kolagen

Wiele suplementów diety dla osób, które mają problemy ze stawami, zawiera kolagen. Wynika to z tego, że jest to jeden z podstawowych składników budulcowych kości, chrząstek, stawów oraz ścięgien. Kolagen jest syntetyzowany wewnątrz organizmu, ale z wiekiem jego poziom spada. 

Aby nie odbiło się to na kondycji stawów, warto rozważyć przyjmowanie suplementów na stawy z kolagenem. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest włączenie do jadłospisu dobrych źródeł tego białka m.in. wieprzowiny, wołowiny ryb, a także produktów bogatych w witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu.

Składniki mineralne

Dobrej jakości suplement na stawy powinien zawierać również składniki mineralne, takie jak miedź i mangan. Są one ważne, ponieważ zapewniają prawidłowe funkcjonowanie chrząstek, kości i stawów. Ponadto wykazują właściwości antyoksydacyjne, czyli chronią układ kostny przed szkodliwym stresem oksydacyjnym.

Weź to pod uwagę, jeśli jesteś szczególnie narażony na powstawanie wolnych rodników ze względu na siedzący tryb życia, niezdrową dietę, palenie papierosów, czy częste spożywanie alkoholu.

Ekstrakty roślinne 

Odpowiadając na pytanie o to, co na stawy, nie można pominąć ekstraktów roślinnych. Wybierając suplement diety, szukaj produktu, który ma w składzie m.in. te pozyskiwane z kurkumy, żywicy kadzidłowca, czy kwiatów dzikiej róży. Wszystkie wspomniane ekstrakty łączy jedno – wykazują silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które są bardzo pożądane w przypadku problemów ze stawami.

Najlepiej, jeśli preparat na stawy zawiera nie jeden, a kilka składników – tak jak suplement diety ViviLife, dzięki czemu działa kompleksowo. 

Co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o swoje stawy?

Jeśli masz problemy ze stawami, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Doświadczeni specjaliści dobiorą odpowiednie metody leczenia, aby pomóc Ci w walce z dolegliwościami. A czy jest jeszcze coś, co możesz zrobić, aby terapia szybciej przyniosła pożądane efekty?

Oto kilka wskazówek:

  • jeśli nie ma takiej konieczności, nie dźwigaj ciężkich przedmiotów;
  • zadbaj o prawidłową masę ciała (nadwaga i otyłość mogą potęgować Twoje problemy);
  • włącz do jadłospisu produkty, które mają korzystny wpływ na stawy (m.in. te obfitujące w witaminę C i D, wapń, białko);
  • ćwicz regularnie – aktywności, które nie powodują nadmiernego obciążenia stawów to np. nordic walking, pływanie, jazda na rowerze (ale pamiętaj o tym, że trening powinien być dobrany do Twoich możliwości i stanu zdrowia);

Stosowanie się do powyższych wskazówek w połączeniu z przestrzeganiem zaleceń lekarza oraz wdrożeniem suplementacji pomoże Ci pozbyć się bólu i wrócić do dawnej sprawności.