Skuteczne środki do zwalczania chwastów w kukurydzy

Kukurydza cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju, na polach coraz częściej widzimy uprawy. Jednak wymaga ona ochrony przed zagrożeniami takimi jak insekty czy też chwasty, które mogą skutecznie obniżać ilość naszych zbiorów.

Oprócz zaprawiania nasion przed szkodliwymi owadami i patogenami grzybowymi wystarczy jeden lub dwa zabiegi przeciwko chwastom i trawom. Środki owadobójcze stosuje się również na niewielkiej części obszaru kukurydzy, gdy siewnik europejskiej, główny szkodnik kukurydzy, występuje szczególnie często. Kukurydza cierpi z powodu konkurencji chwastów, potrzebuje dużo ciepła i wykazuje powolny wzrost, szczególnie wiosną w niskich temperaturach. W tym czasie musi być chroniona przed konkurencją chwastów , kiedy konkuruje z nimi o światło, wodę i składniki odżywcze.

Często 8-10 roślin kukurydzy konkuruje z kilkoma setkami chwastów na metr kwadratowy. Dlatego też stosujemy środki ochrony roślin blokujące wzrost chwastów już na etapie nasion. Dzięki temu kukurydza ma wystarczające ilości wody i światłą.

Warto pamiętać że im wiosnę jest cieplejsza tym zarówno chwasty jak i kukurydza wchodzą wcześniej. Dlatego też trzeba optymalnie dobierać czas oprysków. Wówczas pędy kukurydzy bez problemu mogą rosnąć do wysokości, kiedy niskie chwasty już jej nie zagrażają. Jeżeli jednak chwastów jest bardzo dużo, wówczas należy użyć inny środek chwastobójczy do kukurydzy, który będzie stosowany na liście i łodygi chwastów. Oczywiście przed opryskiem należy zapoznać się z instrukcją obsługi na etykiecie, dzięki temu będziemy wiedzieli ile środka rozpuścić w wodzie. Dodatkowo można przeczytać zlecenia dotyczące okresów stosowania oprysków, czy też niesprzyjających warunków. Przykładowo nie powinno się stosować oprysków w czasie silnych wiatrów, kiedy środki mogą zostać zwiane na inne rośliny i im zaszkodzić. Podobnie w czasie deszczu środki stosowane nalistnie mogą zostać z nich zmyte i trafić do gleby co znacznie osłabi jakość oprysków.