Czym charakteryzuje się profesjonalne obuwie robocze?

Wybór odpowiedniego modelu obuwia roboczego może być trudny, zwłaszcza przy tak wielu dostępnych markach i modelach. Buty robocze powinny właściwie chronić stopę pracownika, ale także powinny być wygodne.

Pamiętajmy że pracownik będzie miał na sobie buty przez wiele godzin w różnych warunkach. Z pewnością bardzo ważna będzie ochrona palców, przykładowo na placu budowy czy też w magazynie pracownik może mieć do czynienia z ciężkimi paletami, czy też różnymi maszynami. Jeżeli wózek widłowy lub samochód najedzie na stopę wówczas palce mogły by ulec zmiażdżeniu, dlatego też odpowiednie buty robocze powinny mieć wzmocnione przednie części. Mogą być to noski stalowe, jednak będą one przewodziły ciepło zatem w ziemie można odczuwać zimno, z czasem zaczęto wykorzystywać noski z innych materiałów, takich jak lekkie aluminium.

Jednak w wielu branżach buty nie powinny przewodzić elektryczności, dlatego też warto zakupić buty zaopatrzone w noski i podeszwy z tworzywa sztucznego, przykładowo bardzo wytrzymałego kewlaru, są one lżejsze niż stalowe, zatem buty będzie się lepiej nosiło.

Warto także pamiętać o podeszwach, powinny one być wykonane z materiału antyprzebiciowego, możemy wyobrazić sobie na budowie deski z szalunków które wbite są gwoździe. Podeszwa powinna być także wykonana z materiału który się nie ślizga i dobrze trzyma się powierzchni. Będzie to potrzebne przy pracach na wysokości. W wielu zawodach gdzie pracują kobiety potrzeba także odpowiedniego obuwia ochronnego. W sklepach z odzieżą roboczą zakupimy zatem buty robocze damskie w wielu rozmiarach, zagrożenia mogą pojawić się bowiem na wielu stanowiskach pracy. Buty robocze muszą mieć solidne sznurowanie, ponieważ w wielu branżach liczą się buty nieprzemakalne w budownictwie w czasie pracy na zewnątrz może przykładowo padać deszcz. W pracach wodnokanalizacyjnych także będzie potrzebne solidne obuwie, które nie przemięka. Sznurówki nie powinny wystawać z butów aby nie przeszkadzały w pracy.