Rodzaje metali wykorzystywanych w biżuterii

Miłośnicy kolczyków, pierścionków czy łańcuszków mogą wybierać spośród wielu dostępnych na rynku materiałów, różniących się jakością, wyglądem, ale również i ceną. Do wyrobu biżuterii na ogół używa się jednak metali i ich stopów. To właśnie dzięki takiej technologii możemy cieszyć się ozdobami o określonych właściwościach i barwach, odbiegających od naturalnych odcieni kruszców, z których powstały. Po które stopy metali sięgają najczęściej producenci biżuterii?

W czym tkwi fenomen złota?

Złoto towarzyszy nam już od wieków. W zamierzchłych czasach była to wyłącznie ozdoba, przeznaczona dla władców i królów. Z biegiem kolejnych stuleci trafiło ono pod strzechy, by dziś cieszyć nas swoim wyjątkowym pięknem. Złotą biżuterię wręczamy sobie przy okazji ważnych wydarzeń, jak narodziny, chrzciny, komunie czy rocznice. Zakładamy ją na co dzień i od święta, uświetniając tym samym wybrane stylizacje. Jednym z najczęściej wybieranych elementów biżuterii są złote kolczyki. Idealnym przykładem są, chociażby kolczyki Łodzińscy Kraków, już od lat cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Często sięgamy jednak również po delikatne bransoletki, subtelne wisiorki, a kobiety otrzymują złote pierścionki na dowód prawdziwego uczucia do tzw. grobowej deski. Fenomen złota tkwi m.in. w jego wyjątkowych właściwościach, dzięki którym biżuteria nie rdzewieje i jest odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Z jakimi metalami łączy się złoto w biżuterii?

Czyste złoto jest zbyt miękkie, by stworzyć z niego trwałą biżuterię. To właśnie dlatego jej twórcy stawiają na stopy złota z innymi metalami, określane mianem ligury lub ligatury. W naszym kraju najczęściej spotykane jest połączenie złota ze srebrem i miedzią, dzięki czemu biżuteria nabiera białej, żółtej, a nawet czerwonej barwy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również białe złoto. Barwę tą uzyskuje się przez połączenie szlachetnego kruszcu z niklem – w tańszej wersji – lub też z palladem w odsłonie znacznie droższej. Dodatkiem do złota może być również miedź, cynk i srebro. Aby określić zawartość czystego złota w danym stopie, stosuje się tzw. próbę złota. Jak przeczytamy na stronie https://lodzinscy.eu/poradnik-proby-i-oznaczenia-zlota-7, w salonach jubilerskich najczęściej spotykane są próby złota 333, 585 oraz 750, co sprawdzić można na charakterystycznych oznaczeniach.

Za co cenimy srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria stanowi alternatywę dla złotych ozdób. Dotyczy to nie tyko kwestii estetycznych, ale również i finansowych. Jednak srebro, podobnie jak złoto, samo w sobie jest zbyt miękkie, by mogło być trwałe. To właśnie dlatego jest ono stapiane z innymi metalami, wśród których dominuje tym razem miedź, choć jej procent w stopie jest na ogół stosunkowo niewielki. Sporą popularnością cieszy się również połączenie srebra z rodem – kolejnym metalem szlachetnym. Tzw. srebro rodowane posiada wiele cennych właściwości. Jest ono odporne na korozję i matowienie, a jego powłoka nie ciemnieje wraz z upływem czasu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak liczyć się ze sporymi kosztami, gdyż rod jest cenniejszy, niż inne metale szlachetne.

Po które metale sięgają jeszcze producenci biżuterii?

Ciekawym rozwiązaniem, po które sięgają producenci biżuterii, jest stal szlachetna. Jej atutem jest przede wszystkim twardość, determinująca odporność na uszkodzenia. Stal nie poddaje się także korozji, za co odpowiada obecność chromu w stopie metali. Innym popularnym połączeniem w jubilerstwie jest miedź i cynk, tworzące razem mosiądz. Taka biżuteria może przybierać różne odcienie – od barwy żółtej, aż po charakterystyczny czerwony kolor. Ostatnim często wykorzystywanym połączeniem jest z kolei platyna, występująca w stopach ze złotem, srebrem, miedzią czy palladem, dzięki któremu zyskuje nie tylko wyjątkową barwę, ale również i twardość. Znajomość cech poszczególnych metali z pewnością nieco ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji i wybór biżuterii najlepiej spełniającej określone kryteria.