Śpij kochanie

Mocny, zdrowy sen ma dla naszego organizmu niebagatelne znaczenie. Źle przespana noc oznacza brak energii w dzień.

Niestety wiele osób ma problemy z zasypianiem, a po całonocnej męczarni czują się jeszcze gorzej, niż przed położeniem do łóżka. Co zatem zrobić? Na pewno nie zaczynać walki z bezsennością od zażycia tabletki nasennej. Sprawdź, co może być przyczyną kłopotów z bezsennością i jak nad nią zapanować.

Spanie to priorytet

Spanie zajmuje około 1/3 naszego życia więc nie może być byle jakie. Mimo iż kłopoty ze snem określamy zwykle mianem bezsenności, termin ten nie oznacza kompletnego braku snu. Narzekający na nią zazwyczaj śpią, ale ilość lub jakość tego snu jest niewystarczająca, by móc zregenerować organizm i właściwie funkcjonować. Warto też podkreślić, że są osoby, którym wystarczają cztery godziny by czuć się wyspanym, inne zaś ziewają przez cały dzień, nawet jeśli przespali dziesięć godzin. Bezsenność związana jest zatem z marnej jakości snem i jego wpływem na całe życie.

Do podstawowych objawów bezsenności należy zaliczyć:

? niemożność zaśnięcia mimo zmęczenia,
? wybudzanie się w środku nocy i problemy z ponownym zaśnięciem,
? wspomaganie się alkoholem, lekami nasennymi lub uspokajającymi żeby zasnąć,
? wybudzanie się zbyt wcześnie rano, na przykład o czwartej, mimo budzika nastawionego na siódmą,
? uczucie zmęczona i niewyspana mimo wielogodzinnego snu,
? trudności z koncentracją, pamięcią i wykonywaniem czynności wymagających skupienia w ciągu dnia.

Żeby sen był zdrowy i mocny

By zapewnić sobie mocny i zdrowy sen, warto pomyśleć o nim już rano. Niezmiernie ważne jest nasze postępowanie w ciągu całego dnia, choć szczególnie to, co robimy wieczorem, a także co jemy na kolacje, i jakie problemy ?zabieramy? ze sobą do łóżka. Na jakość snu wpływa również wyposażenie oraz atmosfera panująca w sypialni. Co zatem robić, zasnąć i porządnie odpocząć?

? wyrzuć z sypialni wszelkie urządzenia elektroniczne, wyposażone w ekran ? telewizor, smartfon, komputer. Nie korzystaj również z nich co najmniej godzinę przed zaśnięciem bowiem emitują one niebieskie światło, które rozbudza organizm, dając sygnał do mózgu, że jest wciąż widno i trzeba być aktywnym.
? temperatura w pokoju, w którym śpisz, powinna wynosić 17 ? 19 st. C.
? zadbaj o to, żeby w sypialni panowała całkowita cisza, a okna były zasłonięte roletami lub grubymi zasłonami.
? ogranicz ilość wypijanej kawy – ostatnią wypijaj minimum sześć godzin przed snem. Ograniczenie dotyczy również mocnej herbaty i alkoholu, które działają moczopędnie i spłycają sen, powodując, że łatwiej się wybudzasz w środku nocy.
? zrezygnuj z jedzenia obfitych posiłków tuż przed snem, szczególnie jeśli zawierają dużo cukru, są pikantne albo kwasowe (te bowiem nasilają zgagę, która w pozycji leżącej jest bardziej dokuczliwa). Lekką kolację zjedz na dwie-trzy godziny przed planowanym pójściem spać.
? unikaj intensywnych ćwiczeń przed snem (aktywność fizyczna pomaga w zasypianiu, ale jeśli ćwiczenia wykonywane są w ciągu dnia).
? Zadbaj o wygodne łóżko, zapewniające możliwość swobodnego wyprostowania ciała. Zwróć również uwagę na materac ? nie może on być ani zbyt miękki ani twardy; natomiast pościel musisz wybrać tak, by ani pod nią nie zmarznąć ani się nie przegrzać.
? staraj się nie pracować co najmniej dwie godziny przed snem.
? przed położeniem się do łóżka spróbuj się zrelaksować, nie myśl o problemach. Ponad 50 procent przypadków bezsenności jest spowodowana przewlekłym stresem, rozdrażnieniem, depresją, traumatycznymi przeżyciami.
? rzuć palenie.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze dobrego łóżka lub myślisz, że wymiana aktualnego będzie wiązać się z dużym kosztem to się mylisz. Jak widać takie jak te łóżka do sypialni https://www.edinos.pl/lozka nie kosztują drogo, a wyposażone w komfortowy materac zadbają o Twój sen.

W sytuacji, kiedy wybudziłeś się ze snu staraj się zrelaksować rozluźniając po kolei mięśnie, zaczynając od stóp, a kończąc na twarzy. Możesz wypróbować również oddychanie przeponowe: rób na zmianę 10 powolnych, głębokich wdechów nosem i wydechów ustami.


To może być choroba

W sytuacji, kiedy twoje kłopoty ze snem trwają dużej niż kilka dni zwróć się do lekarza pierwszego kontaktu. W przeciwnym razie bezsenność może się pogłębiać, a gorsza jakość snu pociągnie za sobą jeszcze większe zmęczenie i stres, który z kolei pogłębi kłopoty ze spaniem – czas przerwać tę spiralę.

Konsultacja z lekarzem jest ponadto konieczna z uwagi na fakt, iż bezsenność może być objawem wielu schorzeń, m. in.: zespołu niespokojnych nóg, astmy, alergii, choroby Parkinsona, bezdechu śródsennego, przewlekłego refluksu żołądkowo-przełykowego, nadczynności tarczycy, chorób nerek, bólu krzyża.

Za bezsenność mogą być również odpowiedzialne leki, które przyjmujesz. Negatywne skutki w postaci bezsenności wywoływać mogą m. in. leki na serce, nadciśnienie, ADHD, tabletki odchudzające, przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne, a także sterydy. Ponadto, sprawcami bezsenności mogą być również dostępne bez recepty preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, zawierające często alkohol lub kofeinę.