Sprzedaż samochodu łatwiejsza niż kiedykolwiek

Sprzedaż samochodu może wydawać się mozolnym procesem i zniechęcać do podjęcia decyzji o wymianie samochodu. Czy aby na pewno tak musi być? Alternatywą dla działania na własną rękę i samodzielnego poszukiwania kupca może być skorzystanie z oferty firmy zajmującej się skupem samochodów używanych. Skup samochodów nabywa od nas auto, by następnie je sprzedać, w odróżnieniu od komisu, który tylko pośredniczy w sprzedaży auta pomiędzy sprzedawcą i kupującym. Procedura sprzedaży auta do skupu jest stosunkowo łatwa i szybka.

Jak zacząć?

Aby sprzedać samochód do skupu najlepiej zacząć od internetowych poszukiwań firmy działającej w interesującej nas okolicy. Dzięki przeglądaniu stron w Internecie mamy również możliwość porównania ofert cenowych. Po znalezieniu odpowiedniej firmy wypełniamy formularz zgłoszenia samochodu do sprzedaży, w którym zazwyczaj umieszczamy ogólny opis pojazdu oraz jego zdjęcia.

Formularz wypełniony – co dalej?

Po wypełnieniu formularza czekamy na kontakt ze strony skupu w celu umówienia spotkania. Umówienie spotkania nie powinno zająć dużo czasu, jako że proces kupna aut jest elementem rywalizacji skupów dążących do jak najszybszego pozyskania klienta. Dodatkowo niektóre skupy, takie jak skup aut Gdynia AUTO-BART oferują nieodpłatny dojazd po samochód w ciągu 2-3 godzin od zgłoszenia, na terenie woj. pomorskiego. Spotkanie przebiega w obecności rzeczoznawcy, który dokonuje wyceny auta po uprzednim jego przeglądzie. Jeśli nie odpowiada nam cena podana przez rzeczoznawcę, możemy spróbować utargować wyższą cenę. W przypadku wątpliwości co do poprawnej i rzetelnej wyceny naszego samochodu, mamy także możliwość skorzystania z usługi kontrolnej wyceny u niezależnego rzeczoznawcy.

Ostatni etap sprzedaży

Kiedy cena jest już ustalona i satysfakcjonująca przechodzimy do zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. Warto zapoznać się z umową i upewnić, że wszystkie zawarte w niej punkty są dla nas przejrzyste i zrozumiałe. Korzystając z usług doświadczonych firm skupujących auta, upewnienie się co do poprawności umowy powinno być tylko formalnością, jednak zawsze warto zachować czujność.

Koniec procesu sprzedaży

Podpisując umowę ze skupem, tracimy wszelkie prawa do samochodu, który przestaje być naszą własnością. Po sprzedaży auta w skupie otrzymujemy ustaloną wcześniej kwotę. Kwota może być przekazana w formie gotówki do ręki bądź przelewu, zwykle wykonywanego natychmiast.