Malowanie dachu – popraw estetykę i przedłuż żywotność pokrycia

Dach to inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo, ale też ogólną estetykę budynku. Położenie dachu to spory koszt, a konieczność przedwczesnej wymiany pokrycia także może mocno nadszarpnąć budżet. Sposobem na wydłużenie żywotności dachu oraz poprawę jego estetyki. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z regularnego dbania o jakość i wygląd dachu.

Zabrudzenia dachu – czy tylko zaburzają estetykę?

Dach przez cały czas jest narażony na działanie zabrudzeń, które sukcesywnie obniżają estetykę całego budynku – czy to domu czy nieruchomości użytkowej. Może to najzwyczajniej w świecie nie podobać się właścicielowi budynku oraz zaniżać jego wartość na rynku wtórnym.

Niestety zabrudzenia powodują też spadek jakości pokrycia. Dachówki pokryte mchami i porostami, które gromadzą wilgoć, są nieustannie narażone na kontakt z wodą, która może przedostawać się do głębszych struktur poszycia dachu. Natomiast w przypadku blachy trapezowej lub blachodachówki niebezpieczne są zanieczyszczenia emisyjne oraz działanie promieni UV, w wyniku których dochodzi do kruszenia się farby i powłoki ochronnej, przez co nieosłonięta niczym blacha staje się narażona na naloty korozji.

Jak malowanie poprawi ochronę dachu?

Malowanie dachu to nie tylko sposób na poprawienie jego estetyki, ale też podniesienie właściwości ochronnych, co w efekcie przedłuży żywotność dachówek lub blachy. Dzieje się tak, ponieważ specjalistyczne farby do malowania materiałów, z których wykonuje się pokrycie dachowe, posiadają właściwości ochronne, które redukują skutki działania promieni UV, korozji, wilgoci czy innych czynników. Ponadto po nałożeniu farby dachówki można dodatkowo zaimpregnować głęboko penetrującymi środkami, które jeszcze bardziej zwiększają odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Jak wygląda malowanie dachu?

Nakładanie na dach nowej warstwy farby jest procesem dość prosty, choć wymaga doświadczenia i kilku profesjonalnych urządzeń. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

W pierwszej kolejności musi zostać wykonane dokładnie czyszczenie dachu. Za pomocą penetrujących środków czyszczących i biobójczych z dachówek i blach usuwane są zabrudzenia oraz rodniki porostów i mchów, które stanowią duże zagrożenie dla jakości pokrycia. Po zneutralizowaniu rodników oraz rozmiękczeniu zabrudzeń usuwa się je za pomocą myjki ciśnieniowej.

Dopiero na czysty dach można położyć warstwę farby. Dokonuje się tego metodą hydrodynamiczną, tzn. za pomocą agregatów, które dozują farbę pod dużym ciśnieniem. Metoda ta gwarantuje bardzo równomierne pokrycie farbą całej powierzchni dachu, nie wyłączając z tego zagłębień i szczelin.

Ile kosztuje malowanie dachu?

Koszty malowania dachu zależą od kilku czynników, m.in. rodzaju użytej farby oraz metrażu. CEny wahają się zwykle w zakresie 25-40 złotych za metr kwadratowy plus koszty farby, które raczej nie przekraczają tysiąca złotych. Łatwo policzyć, że za malowanie dachu o powierzchni 150 metrów kwadratowych zapłacisz około 4 tysięcy złotych. To niemal nic w porównaniu z kosztami całkowitej wymiany dachu.