Kardiolog dla psa – najważniejsze informacje

Często zapominamy o tym, że nasze zwierzęta, przyjaciele domu, chorują tak samo, jak my. Niestety, nie są one odporne na różne dolegliwości takie jak na przykład choroby serca, które mogą prowadzić do przykrych skutków. Myślimy nie raz, że spotykają one jedynie psy w podeszłym wieku, jednak niestety jest to mylne. Jednak na pocieszenie, należy pamiętać, że obserwacja pupila i wczesne wykrycie choroby pozwala na spokojne życie i przedłużenie wspólnych lat.

Przyczyny chorób serca u psów

Choroby serca i krążenie występują u zwierząt zarówno ze względu na podeszły wiek, ale również z powodu otyłości, małej ilości ruchu czy kwestii genetycznych. Tak naprawdę choroba może być loterią, niezależna od rasy, wielkości czy ogólnej kondycji pupila. Po czym możemy poznać, że z sercem naszego pupila może być coś nie tak? Najczęściej, piesek z taką dolegliwością po prostu szybciej się męczy. Wysiłkiem dla niego stają się spacery, chodzenie po schodach czy wskoczenie na ulubioną kanapę. Możemy niejednokrotnie usłyszeć jego przyspieszony oddech, podczas czynności, które normalnie nie powodowały u niego większego wysiłku.

Co, jeśli nasz pupil zaczyna mieć takie objawy?

Jak najszybciej powinniśmy udać się do weterynarza, który w swojej obsłudze zapewnia również pomoc w zakresie kardiologia weterynaryjna Toruń. Kardiolog dla psa jest niezwykle ważnym specjalistą, którego nie powinno zabraknąć w żadnym zespole przychodni. To on zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkich schorzeń sercowych naszych pupili. Do diagnostyki niezbędna jest zaawansowaną aparaturą taka jak EKG oraz RTG. Musimy więc pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie zdiagnozować naszego futrzanego przyjaciela i musimy zdać się na pomoc profesjonalistów. Specjalistyczny sprzęt pomaga w diagnostyce i szybkim wykryciu schorzeń.

U ras, które są obarczone wysokim ryzykiem występowania chorób serca czy krążenia, warto pewne badania wykonywać nawet profilaktycznie. Kiedy trafimy do specjalisty, on sam już zadecyduje jakie badania powinny zostać wykonane, czy EKG, czyli pomiar czynności elektrycznej serca przy pomocy przyczepionych do pacjenta elektrodów, czy też może RTG klatki piersiowej, a może badanie echokardiograficzne. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty, który po odpowiednim doborze badania, następnie przepisze leczenie oraz dietę, która powinna być uzupełniona w substancje takie jak: L-karnityna, tauryna, kwasy omega-3 oraz odpowiedni poziom jonów magnezu i potasu. Pamiętajmy, że życie z pieskiem, któremu postawiono diagnozę ze schorzeniem dotyczącym serca, może być nadal spokojnym życiem. Po prostu musimy zapewnić mu więcej uwagi i dbać o to, aby się nie przemęczał, nie ciągnąc przykładowo na częste i dłuższe spacery. Dbajmy o naszych pupili jak o nas samych.