Temat: ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień, to bardzo gorący temat ostatnich lat.

Ma ono wiele zalet, nic dziwnego więc, że przekonują się do niego coraz to większe rzesze Polaków. Jego działanie opiera się na promieniowaniu podczerwonym, które emitowane jest również przez źródła ciepła, takie jak słońce. Nie należy się go więc w żaden sposób obawiać. Emitowane przez nie ciepło ogrzewa w ten sam sposób, co promienie słoneczne. Co jeszcze warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
Emitowane przez instalację ciepło, opiera się na zjawisku, które nazywane jest promieniowaniem. Dostarczane w ten sposób ciepło sprawia, że temperatura w pomieszczeniach rozkłada się w sposób równomierny. Taki rodzaj instalacji grzewczej nie ogrzewa powietrza, lecz przedmioty, obiekty i osoby, które znajdują się w jego zasięgu. Z tego też powodu ogrzewanie na podczerwień zyskało przewagę nad tradycyjnymi metodami ogrzewania konwektorowego. Jest ono znacznie bardziej efektywne, a generowane przez nie ciepło, jest natychmiast odczuwalne. Dzięki temu nie trzeba czekać aż pomieszczenie zacznie się nagrzewać.

Ogrzewanie na podczerwień (panele na podczerwień) czy konwektorowe?
Tradycyjne ogrzewanie konwektorowe ogrzewa powietrze, które unosi się do góry. Tym samym przy podłodze kumulowane jest zimniejsze powietrze. W związku z tym aby nie odczuwać chłodu ciągnącego od strony podłogi, należy dostarczyć więcej ciepła. To z kolei przekłada się na większe rachunki za ogrzewanie. Istnieje również inny problem – ruch mas powietrza z dołu ku górze powoduje, ze wraz z nim przemieszczają się drobinki kurzu. Powietrze w pomieszczeniu zaczyna się osuszać, co z pewnością odbije się na samopoczuciu alergików. Problem ten nie dotyczy jednak instalacji grzewczych na podczerwień. Podczerwień podgrzewa ciała stałe, a nie powietrze. W związku z tym nie dochodzi również do ruchu cząsteczek alergenów.

Temat: ogrzewanie na podczerwień

Rodzaje ogrzewania na podczerwień i jego zastosowanie

Tego rodzaju instalacje można podzielić na:

– krótkofalowe (IR-A),
– średniofalowe (IR-B),
– długofalowe (IR-C).
Różnica między nimi polega na tym, że krótsze fale są w stanie wyemitować intensywniejsze ciepło. Tym samym wydzielają one więcej światła widzialnego. Oznacza to, że sam grzejnik staje się bardziej jasny. Dlatego przy zakupie tego rodzaju ogrzewania, warto sięgać po modele, które emitują mniejsze ilości światła. Wiele urządzeń krótkofalowych jest wyposażonych w dodatkowe technologie, które zmniejszają emisje fal świetlnych.

Tego typu ogrzewanie sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnym, pasywnym budownictwie, którego mieszkańcy cenią sobie ekologiczne i energooszczędne instalacje grzewcze. Są one relatywnie ekonomic