Odpowiedni ubiór dla rowerzysty

Każda aktywność sportowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Jazda na rowerze nie stanowi wyjątku. Odpowiednie przygotowanie sprzętu przed sezonem to podstawa dla każdego cyklisty. Jeśli jednak rower nie służy nam wyłącznie do celów rekreacyjnych, warto pomyśleć również o specjalistycznej odzieży, która zdecydowanie podniesie nasz komfort podczas pokonywania dłuższych dystansów.

 

T-shirt cyklisty

 

Powszechne jest przekonanie o przewadze materiałów naturalnych nad tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych. Oczywiście jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, a rower służy nam głównie do dojazdu do pracy lub szybkich zakupów, bawełniany top i legginsy lub krótkie spodnie w zupełności wystarczą do zaspokojenia naszych potrzeb. Jednak jeżeli jeździmy wyczynowo lub na dłuższych opracowanych dystansach musimy wybrać odpowiednio dostosowany zestaw ubrań, które nie będą nam na trasie przeszkadzać. Bawełniana koszulka podczas długiej jazdy, pomimo swojej dobrej wentylacji, po przepoceniu stanie się zimna, ciężka i nieprzyjemna dla naszego ciała. Z tego powodu zdecydowanie lepszą opcją są specjalistyczne kolarskie t-shirty wykonane z poliestru, o fasonie wzbogaconym o dodatkowe elementy wentylacyjne. Koszulka taka powinna być obcisła i jak najlżejsza. Plusem poliestrowych opcji jest ich szybkie schnięcie i możliwość szybkiego przeprania pod strumieniem wody.

 

Koszulka “potówka”

 

W trakcie jazdy po nierównym podłożu lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych przydatnym elementem będzie dodatkowy podkoszulek tzw. “potówka”. Stanowi ona dodatkową ochroną przed potem, zimnem i będzie barierą ochraniającą ciało pod właściwą luźniejszą koszulką. Warto o niej pamiętać szczególnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy nasza odporność spada, a organizm podatny jest na różnego rodzaju infekcje.

 

Szorty czy spodnie?

 

Tak naprawdę jeśli chodzi o wybór długości naszych spodenek, sprawa wygląda dosyć prosto. Musi być ona dostosowana do pogody i miejsc po których przebiega zaplanowana przez nas trasa. Oczywiste jest, że późną jesienią nie wybierzemy się na rajd w szortach, a w 30 stopniowym upale nie będziemy narażać się na odparzenia w długich poliestrowych legginsach. Istotnym wyborem jest jednak elastyczność i przewiewność naszych elementów garderoby. Wiele osób nie wybiera obcisłych kolarskich spodenek, ze względu na kwestie estetyczne. Mają one jednak wiele zalet – nie będą się podwijać w trakcie jazdy i będą zdecydowanie wygodniejsze podczas wietrznej pogody. Z kolei szorty o luźniejszych krojach są bardziej przewiewne, co jest znaczące szczególnie podczas upalnych dni, kiedy pojawia się ryzyko odparzeń. Dla niezdecydowanych zawsze pozostaje opcja łącząca obydwa fasony z obcisłym spodem i luźną warstwą wierzchnią, bardzo popularna obecnie w salonach sportowych. Podczas planowania długiej rowerowej wyprawy powinniśmy wziąć pod uwagę zakup specjalistycznych spodenek z wkładką kolarską, która ochroni nas przed otarciami od siodełka. W ofercie sklepów rowerowych znajdziemy opcje z wkładką, dostosowane do każdej pory roku.

 

Buty na rower

 

Rekreacyjna jazda nie wymaga specjalistycznego obuwia – zwykłe buty sportowe, w których na co dzień ćwiczymy lub biegamy będą najlepszą opcją. Dla zapalonych cyklistów polecane są jednak odpowiednio wyprofilowane modele. Na rynku dostępne są odpowiednie typy butów dostosowane do preferowanej przez nas aktywności np. szosowe, triatlonowe i MTB. Bardzo istotna jest jakość wykonania i materiałów wybranego przez nas obuwia, oraz odpowiednio dobrane dodatki m.in oddychająca wkładka wewnętrzna i elastyczne, wzmocnione na piętach skarpety.

 

Dodatkowe elementy ubioru

 

Pamiętajmy, że podstawowym wyposażeniem każdego rowerzysty, niezależnie od jego stopnia zaawansowania, rodzaju aktywności i warunków pogodowych musi być kask i zestaw odblasków.

 

Ważnym dla naszego bezpieczeństwa elementem będą też odpowiednio dobrane rękawice kolarskie, które zapobiegną otarciom i ślizganiu się rąk na kierownicy. Odpowiednio do pory roku powinniśmy też dobrać okulary, oraz odzież wierzchnią chroniącą nas przed słońcem, deszczem i wiatrem. Oczywiście z każdym kolejnym osiągnięciem i nowym celem, nasze potrzeby w kwestii  ubioru i sprzętu będą rosły. Współczesny rynek sportowy z pewnością sprosta naszym wymaganiom.

 

undefined