Ile kosztuje fotograf ślubny w Warszawie?

Fotograf ślubny to bez wątpienia bardzo odpowiedzialny i niełatwy zawód. Jego wykonawcy często podróżują po całej Polsce, godzą się na nieregularne godziny pracy, a także stale szlifują swoje umiejętności i wydają pieniądze na coraz to lepszy sprzęt. Wielu nowożeńców zastanawia się, ile kosztuje profesjonalny fotograf ślubny w Warszawie. Przedział cen jest bardzo szeroki, a zatem, warto wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Co wpływa na cenę usług fotografa ślubnego?

Głównym wyznacznikiem jest renoma i doświadczenie fotografa. Znany fachowiec o ugruntowanej pozycji w branży ceni sobie swoje usługi drożej, niż osoba, która dopiero startuje z działalnością. Kolejnym czynnikiem jest zakres usług. W innej cenie dostępna jest sesja ślubna, reportaż ślubny lub cały pakiet, który zawiera zarówno sesję, jak również reportaż. Do tego dochodzi profesjonalna selekcja i obróbka zdjęć oraz stworzenie albumu. Na ceny wpływa także lokalizacja, a co za tym idzie, fotograf ślubny w Warszawie może się cenić nieco drożej, niż fotograf z innego regionu kraju. Profesjonalni fotografowie często oferują swoje usługi na terenie całego kraju.

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania cenników?

Wielu fotografów oferuje swoje usługi w formie pakietów, które obejmują określoną liczbę zdjęć, czas pracy, a także zdjęcia w określonej formie: galeria online, pendrive czy album. Istotny jest zwłaszcza czas pracy. Szukamy pakietu, który uwzględnia zdjęcia od etapu przygotowań aż po oczepiny. Warto pamiętać o tym, że reportaż ślubny nie uwzględnia sesji ślubnej, czyli sesji, na której sporządzone zostaną zdjęcia pamiątkowe nowożeńców. Taka sesja odbywa się zwykle po ślubie, gdy Państwo Młodzi w końcu wypoczną i będą mogli znaleźć więcej czasu na pozowanie do zdjęć. Niektórzy fotografowie ślubni w Warszawie oferują pakiety uwzględniające zarówno reportaż, jak również sesję ślubną.

Ile może kosztować profesjonalny fotograf w Warszawie?

Przedział cenowy jest tak naprawdę bardzo szeroki. Decydującym czynnikiem wciąż jest renoma, doświadczenie i status zawodowy fotografa. W kwocie ok. 1000-1500 złotych zwykle trafimy na młodych fotografów, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku. Oczywiście mogą oni zaoferować bardzo wysoką jakość usług, jednak na niższej półce cenowej zachodzi większe ryzyko, że trafimy na fotografa, który nie podoła zadaniu. W cenie 1500 – 3500 złotych powinniśmy już trafić na doświadczonego fotografa z kilkuletnim stażem i przynajmniej kilkudziesięcioma reportażami na swoim koncie. Mamy zatem większą pewność, że jego praca przyniesie satysfakcjonujący efekt.

Jeśli chodzi o górną półkę, najlepsi fotografowie ślubni w Warszawie cenią swoje usługi powyżej 4000 złotych za reportaż. To uznani fachowcy, którzy mają 2-4 terminy w ciągu całego miesiąca. Cenią swój czas i są świadomi swoich umiejętności. Wśród czołówki nie brakuje fotografów, którzy za reportaż liczą sobie ponad 10,000 złotych.