Rolety zewnętrzne na wymiar jak wybrać?

Rolety zewnętrzne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnych domach. Wiele pytań przy zakupie tego typu produktów jest podobne – jakie rolety zewnętrzne wybrać? Wszystko zależy od tego, w jakim momencie się na nie zdecydujemy. Czy będzie to w trakcie budowy, czy już w gotowym domu. Sprawdź, jakie rolety dostępne są w ofercie producentów i jaki wybór będzie najlepszy dla Ciebie.

Od dłuższego czasu dostrzegamy trend stosowania rolet zewnętrznych w domach jednorodzinnych, lecz nie tylko. Sytuacja zaczyna wyglądać podobnie w przypadku mieszkalnych bloków. Jest to spowodowane wieloma zaletami takiego rozwiązania. Np. rolety podtynkowe to doskonały sposób na ochronę domu przed promieniami słonecznymi w ciepłe dni, zabezpieczenie przed włamaniem, lub nawet zwiększenie izolacji cieplnej pomieszczeń.

Tak jak już wspomnieliśmy na początku wybór odpowiednich rolet, jest uzależniony przede wszystkim od tego, kiedy się na nie zdecydujemy. Najlepiej wybrać je podczas budowy lub remontu domu, ale nie jest to oczywiście konieczność. W każdym przypadku warto kupować rolety zewnętrzne na wymiar.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Porozmawiajmy o zaletach w zależności od wyboru poszczególnego typu rolet. Roleta zewnętrzna oraz rolety wewnętrzne pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła w budynku. To niezwykle istotna informacja głównie w dobie wysokich kosztów ogrzewania. Pancerz, który jest wykonany ze stali, aluminium PVC, lub drewna zawiera w sobie materiał izolacyjny. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa.

Te popularne osłony okienne działają niczym bariera na wychładzające właściwości wiatru. Pomiędzy oknem a roletą tworzy się warstwa, w której ruch jest ograniczony. Oczywiście warunkiem jest opuszczenie rolet w chłodniejsze dni.

Jeżeli zdecydujemy się na model antywłamaniowy, to będzie to dodatkowa, trudna do przełamania bariera dla potencjalnego włamywacza.

Rolety posiadają także jeszcze jedną ważną cechę. Pełnią także ochronę akustyczną. Izolują dźwięk z zewnątrz i obniżają hałas nawet o ok. 10 dB.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety wykonane są z różnych materiałów. Możemy je wmontować do wnętrza budynku, ale i na zewnątrz. Wyróżniamy różny typ rolety. To przede wszystkim dwa rodzaje.

Rolety podtynkowe

Montowane są w obiektach, które znajdują się w trakcie budowy lub remontu. Przeznaczone są do zabudowy otworu okiennego w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych budynków. Istnieje również możliwość montażu w istniejącym już budynku, lecz wymaga to modyfikacji w obrębie nadproża. Rolety podtynkowe dają możliwość dowolnej obróbki tynkarskiej.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Inaczej nazywane roletami adaptacyjnymi. Przeznaczone są głównie do montażu w już istniejących budynkach. Nie wymagają wielu przygotowań i ingerencji w stan budynku. Możesz zamontować je bezpośrednio na ścianie lub we wnęce okiennej.

Rolety zewnętrzne elektryczne

Takie rozwiązanie wyposażone jest w silnik elektryczny, które umożliwia sterowanie pancerzem rolety za pomocą pilota. Mogą być wyposażone w czujniki zmierzchu, sterowanie czasowe, czy być częścią systemu tzw. smart domu.

Rolety zewnętrzne manualne

Analogicznie w tym przypadku cały proces opuszczania lub podnoszenia przeprowadzamy ręcznie. Rolety manualne wyposażone są w specjalną korbę.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem rolet?

Poniżej odpowiemy na 3 najczęściej zadawane pytania przez przyszłych użytkowników rolet.

Jak dobrać kolor rolet?

Jeżeli chodzi o rolety zewnętrzne, to punktem odniesienia jest kolor elewacji. Całość powinna być spójna. Paleta kolorów u producentów jest zazwyczaj bardzo szeroka i z łatwością dobierzesz rozwiązanie do projektu lub istniejącej już elewacji.

Jak zamontować rolety?

Sposób montażu w swoim domu znajduje się w instrukcji montażu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, to idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z firm budowlanych lub profesjonalnej ekipy.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Rolety najlepiej czyścić myjką ciśnieniową. Jeżeli osłony znajdują się wyżej, warto zatrudnić profesjonalną ekipę do tego zadania.