Zbiorniki hydroforowe. Co to jest? Kiedy są stosowane?
Hydrofory, inaczej pompy hydroforowe to specjalny typ pomp wody, które posiadają konstrukcje samozasysającą. Czym z kolei są montowane z nimi zbiorniki hydroforowe?
Instalacja przeznaczona do pobierania wody składa się z różnych elementów współpracujących ze sobą. W jej skład wchodzi nie tylko sama pompa, której celem jest wprawienie wody w ruch, ale również dodatkowe komponenty, które tworzą sprawnie działającą instalację przesyłową na potrzeby użytkowe, przemysłowe.
Zbiornik hydroforowy – co to jest?
Jednym z elementów instalacji przesyłowej wody jest zbiornik hydroforowy. Jest to rodzaj metalowego zbiornika, najczęściej o cylindrycznym, pękatym kształcie, który przeznaczony jest do współpracy z pompami hydroforowymi, czyli hydroforami, a także pompami głębinowymi.
Naczelnym celem zbiornika hydroforowego jest przechowywanie wody, która jest pobierana za pomocą powyższych pomp. Pomaga on również w utrzymaniu właściwego ciśnienia w instalacji, dlatego jest bardzo ważny dla jej prawidłowego działania.
Zastosowanie zbiornika hydroforowego wydłuża również żywotność pompy. Pobierana i niewykorzystana jeszcze woda umieszczana jest w zbiorniku, dlatego też pompa nie musi włączać się tak często. W rezultacie cała instalacja hydroforowa może działać dłużej bez ryzyka pojawiania się poważnych awarii.
Gdzie stosuje się zbiorniki hydroforowe?
Ze zbiorników hydroforowych korzysta się zarówno w gospodarstwach domowych, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. Również wykorzystywane są one w przemyśle, w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie, a także w branży usługowej, handlowej – wszędzie tam, gdzie konieczny jest stały dostęp do wody ze względu na brak doprowadzonej sieci wodociągowej.
Aktualnie zbiorniki hydroforowe oferowane są w różnych pojemnościach do wyboru, dlatego można dostosować je indywidualnie do potrzeb konkretnej instalacji oraz jej pozostałych elementów, aby uzyskać sprawnie działający system.