Sztukateria – w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Sztukateria to rozwiązanie, które w ostatnich latach zostało nieco zapomniane. W dobie minimalizmu, dekoracyjne listwy straciły na popularności. Na szczęście, w ostatnich sezonach znów powróciły na salony i coraz częściej pojawiają się we współczesnych wnętrzach!

Rodzaje sztukaterii

Nowoczesna sztukateria znacznie różni się od tej, która była stosowana wiele lat temu. Dzisiejsze listwy ozdobne rzadko są wykonywane z gipsu, znacznie częściej spotyka się lżejsze i łatwiejsze w montażu materiały, takie jak styropian lub polistyren. Ich stosowanie jest po prostu praktyczniejsze, są też zdecydowanie tańsze.

W jakich wnętrzach sprawdzi się sztukateria?

Dawniej, wymyślne i bogato zdobione listwy stanowiły dekorację klasycznych wnętrz, szczególnie pałaców czy luksusowych willi. Kojarzyły się z dobrobytem i wysoką klasą. W dzisiejszych czasach, sztukateria wygląda zupełnie inaczej. Największą popularnością cieszą się listwy o prostych liniach i wyrazistych krawędziach, które idealnie wpasowują się w nowoczesny styl i stanowią jego stylowe wykończenie.

Producenci oferują duży wybór listew ozdobnych przysufitowych oraz ściennych. Niektóre mają uproszczone kształty, inne są bardziej dekoracyjne. Dzięki temu, klient może łatwo znaleźć odpowiednie modele do różnych wnętrz, zarówno tych urządzonych w klasycznych stylach, jak i nowoczesnych. Sztukateria świetnie wygląda także we wnętrzach w stylu retro, glamour bądź rustykalnym. Umiejętnie dobrana, pozwala stworzyć wyjątkowy, niebanalny wystrój w mieszkaniu.

Samodzielny montaż listew dekoracyjnych

Dzisiejsza sztukateria, wykonana ze styropianu lub polistyrenu, jest stosunkowo łatwa do zamontowania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, do którego chcemy przykleić listwy. Musi być idealnie wyrównane oraz suche. Następnie, należy odpowiednio przyciąć narożniki listew, pomalować całe listwy na wybrany kolor i przykleić specjalnym klejem do sztukaterii.