Jak uniknąć awarii, czyli pompa głębinowa, która posłuży lata
Jeśli posiadasz własne ujęcie wody pitnej, to posiadasz także pompę głębinową. Na rynku można znaleźć produkty różnych marek. Instalacja tanich urządzeń chińskich producentów może się skończyć awarią i przymusowym postojem, a co za tym idzie brakiem bieżącej wody.
Jak zatem wybrać dobrą pompę i nie przepłacić?
Tanio i efektywnie?
W przypadku urządzeń do pompowania wody bardzo trudno o kompromis. Dobre rozwiązania technologiczne oraz świetnej jakości materiały produkcyjne wiążą się z wyższą ceną. Czy warto ją zapłacić? Zdecydowanie. Sprawdź, dlaczego tak jest!
Dobierając pompę głębinową, należy ją dopasować do rodzaju studni, głębokości na jakiej znajduje się woda, a także od szacowanego zapotrzebowania na wodę. Warto w tym celu przejrzeć ofertę renomowanych producentów pomp do wody, tj. Hydro Vacuum, Grundfos, Belardi, ZDS, Omnigena czy Pedrollo.
Dostępne w sprzedaży pompy głębinowe różnią się między sobą parametrami takimi jak maksymalna wydajność i wysokość podnoszenia cieczy oraz moc silnika. Niezwykle istotnym parametrem jest także średnica pompy. Niektóre stare studnie posiadają bardzo wąskie średnice i wymagają specjalistycznych pomp o równie małych gabarytach. Aby sztucznie nie zawężać wyboru pomp głębinowych w różnych kategoriach cenowych, warto zadbać o to, aby średnica studni wynosiła minimum 125 mm.
Wybór pompy głębinowej – od czego zależy?
Wydajna, nowoczesna pompa głębinowa od renomowanego dostawcy to bez wątpienia najlepszy możliwy wybór. Dlatego warto postawić przede wszystkim na jakość, a nie na niską cenę. Niezwykle wszechstronne możliwości stosowania pomp głebinowych spowodowały, że urządzenia te radzą sobie świetnie w wielu branżach przemysłu, w rolnictwie, a także w gospodarstwach domowych, kiedy nieruchomość znajduje się zbyt daleko od przyłącza do lokalnej sieci wodociągowej.
Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując pompę głębinową na użytek domowy? Z pewnością należy pamiętać, że jest to sprzęt, który musi być wykonany z materiałów odpornych na ciężkie warunki użytkowania, w tym korozję. Równie istotna jest także wydajność i niezawodność, posiadane atesty, możliwość współpracy z falownikiem i pracy w poziomie, sposób chłodzenia, a także zastosowanie rozwiązań wpływających na wygodę użytkowania.
Akcesoria do pomp głębinowych
Poprawne i bezawaryjne funkcjonowanie pompy do wody wymaga niekiedy zastosowania akcesoriów takich jak:
-
czujniki poziomu wody zapewniające ochronę przed pracą na sucho,
-
przedłużenie przewodów,
-
manometry,
-
zawory zwrotne.
Choć wybór pompy głębinowej może się na początku wydawać dość skomplikowany, warto poświęcić czas na analizę produktów dostępnych na rynku. Właściwie dobrane urządzenie zapewni bezpieczny transport wody do domu, a jednocześnie będzie pracować bezawaryjnie przez wiele lat.