Jak skutecznie zwalczyć pluskwy?

Pluskwy domowe wiele lat temu zostały w Polsceniemal całkowicie wytępione, ale od kilkunastu lat obserwuje się ich powrót. Polacy coraz więcej podróżują, a razem z bagażem przywożą pluskwy łóżkowe. Owady zamieszkują gospodarstwa domowe, są bardzo uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych. Jak rozpoznać pasożyty? Jak skutecznie zwalczyć pluskwy?

Pluskwa domowa – miejsca bytowania

Pluskwy domowe żyją w mieszkaniach, hotelach, środkach transportu publicznego, wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek. Wiele osób uważa, że występują tylko tam, gdzie jest brudno, ale to nieprawda. Owady łatwo przedostają się z mieszkania do mieszkania, dlatego mogą znaleźć się nawet w najczystszych domach. Larwy pluskwy potrafią przeżyć bez pożywienia do 140 dni, dorosłe osobniki mogą wprowadzać swoje ciało w stan hibernacji, który trwa nawet do 550 dni. To wszystko sprawia, że ciężko się ich pozbyć. Pluskwy ciężko znaleźć, ponieważ chowają się w miejscach trudno dostępnych, szczelinach i szparach. Można je znaleźć w meblach, łóżkach, materacach, pod tapetą, z tylu luster czy obrazów, w zasłonach, żaluzjach. Lubią miejsca łączenia ścian, często chowają się pod listwy przypodłogowe. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamkach, które zostawiają oraz charakterystyczny zapach, przypominający gnijące maliny.

Pluskwy – ugryzienie

Pluskwy należą do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, mają czerwonawo-brązowy kolor, osiągają rozmiar do 7 mm. Owady w dzień zazwyczaj śpią, żerują w nocy. Ich pokarmem jest krew. Mogą żywić się krwią zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. Owady mają w ślinie specjalne enzymy znieczulające, dlatego ugryzienie nie jest wyczuwalne. Rano na ciele ofiary widoczne są czerwone, swędzące miejsca, przypominające ugryzienia komara. Plamy zazwyczaj występują w grupach, mogą przybrać postać rozległego rumienia. U niektórych osób miejsca ugryzienia są niewidoczne. Pluskwy zazwyczaj nie przenoszą chorób, ale ich obecność powoduje duży dyskomfort u domowników, jest przyczyną bezsenności i zdenerwowania. 

Jak zwalczyć pluskwy?

Pluskwy są trudne do wytępienia. Na temat ich zwalczania krąży wiele mitów takich, jak rozkładanie goździków czy kurkumy w mieszkaniu. Warto być też ostrożnym z ogólnodostępnymi środkami na owady, ponieważ mogą one doprowadzić jedynie do rozejścia się pluskiew po domu. Na początku walki z insektami na pewno należy dokładnie sprawdzić mieszkanie, znaleźć miejsca ich bytowania. Proces ten, jak i samo odpluskiwanie warto jednak zlecić firmie zajmującej się dezynsekcją profesjonalnie. Usługi dezynsekcji polegają na zastosowaniu specjalistycznych środków biobójczych w całym mieszkaniu. Aby pozbyć się larw i dorosłych osobników, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Profesjonalne metody zwalczania pluskiew

Profesjonalne firmy DDD proponują różne metody, dzięki którym można wytępić pluskwy. Jednym z nich jest zamgławianie UVL, które polega na rozprowadzaniu cieczy roboczej, preparatu w odpowiednim stężeniu. Mgła unosi się w powietrzu, cząsteczki wody i preparatu na pluskwy wnikają w każdą szczelinę. To daje pewność, że owady będą miały kontakt z substancją. Aby zabieg był skuteczny, należy go powtarzać kilka razy, za każdym razem zmieniając preparat owadobójczy. Inną metodą jest oprysk szczegółowy, który polega na rozprowadzeniu cieczy koncentratu owadobójczego wraz z wodą w miejscach bytowania pluskiew za pomocą ręcznych opryskiwaczy ciśnieniowych. Skutenie, bo już nawet od pierwszego zabiegu, działa na pluskwy wymrażanie Cryonite. Dezynsekcję można przeprowadzać w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, hotelach oraz innych obiektach.

Nie jest łatwo zwalczyć pluskwy, ale dzięki nowoczesnym metodom i sprawdzonym firmom można skutecznie pozbyć się pasożytów. Ważne, aby nie zwlekać, a walkę z owadami rozpocząć wtedy, gdy w mieszkaniu pojawią się pierwsze owady.